Про це повідомила Галина Григоренко, заступниця міністра культури та інформаційної політики України.
Конкурсна комісія затвердила кураторами мистецтвознавицю Ксенію Малих та історика Леоніда Марущака. Україну на бієнале представить проєкт “Гарантії безпеки” від художниці Жанни Кадирової.
“Вітаю переможців та готуємось до зустрічі з венеційськими левами у 2026”, – написала посадовиця.
До конкурсної комісії увійшли: Вікторія Бавикіна, Максим Горбацький, Петро Бевза, Олег Тістол, Ілона Демченко, Настя Мануляк та Христина Береговська.
Жанна Кадирова — українська художниця і скульпторка. Учасниця групи “Р.Е.П.” (“Революційний Експериментальний Простір”), яка виникла під час української Помаранчевої революції в Києві 2004 року.
Її роботи були представлені на виставках у Відні, Парижі, Монако, Будапешті, Сан-Паулу та Давосі, на художніх ярмарках у Нью-Йорку і Маямі. Авторка нагороджена премією імені Казимира Малевича та Національною премією PinchukArtCentre.
З 2017 до 2020 року Жанна працювала над відомим мистецьким проєктом Market, в межах якого створювала скульптури харчових продуктів із будівельних матеріалів: серію презентували на 58-й Венеційській бієнале.
У 2022 році, перебуваючи на Закарпатті, створила проєкт “Паляниця” з розрізаного річкового каменю у формі традиційного українського хліба. Проєкт названий як однойменне слово-шиболет, яке не можуть правильно вимовити росіяни, саме за цим словом на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну відбувалась мовна ідентифікація свій-чужий.
У 2025 році отримала Шевченківську премію у номінації “Візуальне мистецтво” за виставку “Траєкторії польотів”, ставши першою жінкою за останні двадцять років, яка отримала цю нагороду.
Про бієнале
Венеційська бієнале — це один із найвідоміших мистецьких форумів у світі, який проводять кожні два роки у Венеції, Італія. Він охоплює тематичні виставки сучасного мистецтва та національні павільйони. Ця подія відома своїми інноваційними підходами та експериментальним характером як важлива платформою для міжнародного мистецького діалогу.
Україна бере участь у Венеційській бієнале з 2001 року.
Кураторкою 61-ї Венеційської бієнале було обрано Койо Куо. Проте, у травні 2025-го вона померла.
Нагадаємо, бієнале 2024 року Україну представляв проєкт “Плетіння сіток” українських митців Каті Бучацької, Андрія і Лії Достлєвих, Андрія Рачинського та Даніїла Ревковського. Робота звертається до метафори плетіння маскувальної сітки як спільної дії.