Як працюють ці комплекси, йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
Україна зможе боротись з російськими та іранськими дронами не використовуючи дороговартісні ракети. США передає 10 австралійських комплексів, які легко кріпляться на кузов пікапа або ж стаціонарно. Ще близько сотні Україна закупила самостійно. Він вражає цілі вогнепальною зброєю. А вартість знищення одного дрона коливається від 150 до 1500 доларів.
Протидроновий бойовий модуль Slinger виготовила австралійська компанія Elektro Optik Sistems. Він важить 355 кілограмів. Це дозволяє його встановлювати буквально на будь-який пікап або БТР. Можна використовувати й стаціонарно.
Як пояснив військовий експерт Валерій Романенко, ця система спеціалізується на знищенні малорозмірних цілей. Тобто квадрокоптери, мавіки й так далі.
Slinger складається з 30 міліметрової гармати Bushmaster М230LF та кулемета FN MAG калібром 7.62 міліметри. В гармату завантажуються не тільки звичайні, а і програмовані 155 міліметрові осколково-фугасні боєприпаси з радіочастотним наближенням. Швидкість стрільби гармати від 100 до 200 пострілів на хвилину. Ефективна дальність знищення цілей півтора кілометра. Стаціонарних – 4.
«Це снаряди з радіочастотним підривачем. Що це означає? Це означає, що якщо ви випускаєте чергу, то кожний снаряд має власний час підриву в повітрі. Підрив буде спільний, таким чином сформується хмарка уламків і дрон влетить у хмарку уламків, а з хмарки уламків і вже вилетить решето, без гвинтів, без крил», – пояснив експерт.
Бойова частина поєднана з оптико-електронною системою. Дальність виявлення цілей – 12 кілометрів при використанні денного каналу, та майже 14 – нічного каналу. Окрім нього на Slinger встановили й РЛС EchoGuard від американської компанії Echodyne. Він малогабаритний. Інструментальна дальність такого радара – 6 кілометрів. Він потрібен для роботи при складних погодних умовах.
Система управління вогнем супроводжує ціль автоматично, а оператору залишається лише дати команду на знищення. Робити це можна і в русі. Такі антидронові системи нам необхідні для знищення Шахедів та інших безпілотників які летять з росії ціною, менше, ніж вони вартують.
За словами виробників, мета системи Slinger – понизити вартість збиття дронів аби ціна не перевищувала 1000 доларів. Загалом використання снарядів для збиття одного дрона починається від 150 доларів. Для України це величезна економія.
«А до цього ми знищували мінімум Стінгером і ПЗРК. Це вартість починається зі 100 тисяч доларів і аж до мільйонів доларів – це будь-які зенітні ракети. А якщо стріляли боже борони Петріотами, то це взагалі кілька мільйонів доларів. Тобто економія теж виходить. Але варто зауважити, що стрільба зенітною ракетою, це 100% ураження», – каже Романенко.
Щодо передачі таких антидронових систем Україні, то ще в серпні українська компанія Спецтехекспорт замовила 100 бойових модулів на суму у 80 мільйонів доларів. Інша компанія «Практика» 50 модулів за 41 мільйонів доларів. Їх планують встановити на бронетранспортери М113. І окремо 10 австралійських Slingerів надійдуть в якості допомоги від США, ймовірно, вже встановлені на так звані гантраки.
Андрій Стельмах