Про піцерію Sunshine Café йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Щиро і з посмішкою. Такі відгуки від киян отримує соціальна піцерія Sunshine Cafe. Заклад унікальний, бо працівники тут – люди з ментальною інвалідністю та люди із синдромом Дауна. Аліну Живаго, власницю кафе, відкрити заклад змотивувала донька Анастасія, яка народилась із синдромом Дауна.
«Чим старше вона ставала, тим більше було зрозуміло, що таку молодь, на жаль, поки що не дуже хочуть бачити в звичайних компаніях. Тому я, коли вона навчалася в кулінарному училищі, дивилася на приклади, як живе і чим займається така молодь в Європі, в Америці. Побачила, що вони прекрасно працюють в кафе. Тому прийшла ідея створити такий проєкт в Україні», – розповіла вона.
Окрім доньки Аліни у кафе працює ще троє молодих людей із синдромом Дауна. Одна із них 20-тирічна Олена. Найбільш вправна вона у нарізці та складанні коробок. За годину дівчина зібрала більше 50 упаковок для піци.
«Це для піци знадобиться робити всі коробки. Я все зроблю. Одна коробка є. Ще ось такі коробки на столі лежать. Робити і робити. І все, готово. Я дуже рада, що ходжу на роботу», – каже вона.
Стабільна оплачувана робота – це не єдиний плюс, який отримала дівчина, коли доєдналась до команди Sunshine Cafe. Тут вона знайшла друзів.
«Діма – це мій хлопець. Він мені пише, телефонує. А ще Коля, та Люба. У мене багато нових друзів. Я вже познайомилася, нарешті. Я всіх люблю» , – розповіла Олена.
Кафе-пекарню Аліна планувала відкрити раніше, але спочатку ковід, а потім й війна відтермінували ці плани.
«Все одно ми відкрилися під час війни. Написала на сторінці, що ми шукаємо приміщення для кафе. Метро відгукнулось, і запропонували приміщення на Почайні», – розповідає власниця піцерії.
Беруть на роботу кухарем не лише молодь із синдромом Дауна, а й людей з інтелектуальними порушеннями.
«Я коли планувала, то думала, що будуть всі із синдромом Дауна, але чомусь батьки не такі активні. Коли почали писати об’яву на сторінках, що ми там запрошуємо в команду, то більшість батьків приходили з дітьми у яких інтелектуальні порушення, а не із синдромом Дауна», – пояснила Аліна.
Старший кухар — теж людина з інвалідністю. Ані 35 років. До команди Sunshine Cafe дівчина доєдналась від початку повномасштабного вторгнення. До цього часу вона 9 років працювала у кулінарії одного зі супермаркетів столиці.
«Хочеться відкрити таку саншайн-кулінарську академію, в якій буде навчатися саме молодь з інтелектуальними порушеннями. Тому що там у моєї доньки, вона тоді навчалася ще три роки, і багато предметів є, які вона не розуміє. Вони не розуміють, їм трохи інший підхід потрібен. Такий, щоб більше практики і менше теорії», – ділиться власниця закладу планами, які реалізує у найближчому майбутньому.
«Кожне замовлення, кожен гість, який прийшов до нас, або випив кави, або купив піцу, або тортика кусочок — це в принципі дає можливість працювати молоді. Щоб не було цього хибного ставлення, що вони не такі, вони хворі, чи щось таке. Щоб прийшли поспілкувалися і побачили, що це саме такі люди — ми всі різні, але всі маємо бути рівні», – каже Аліна.
Анжеліка Вовк