У невеликій амбулаторії в Ірпені працюють лікарі-педіатри. Тут немає приладів, що споживають багато енергії, утім наявність світла критично необхідна для роботи. 19-го грудня після чергових ракетних обстрілів з боку РФ медичний заклад повністю поринув у темряву.

«Практично три доби у нас не було світла в місті взагалі і ця амбулаторія так само працювала лише на генераторі. Але це машина, яку потрібно обслуговувати:  замінювати масло, фільтра. Тому безперебійність електропостачання забезпечити в постійному режимі просто неможливо», — розповідає директор ірпінського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Левківський.

Відтак постало питання про більш надійне та стабільне джерело енергії. Із цим амбулаторії вирішила допомогти Всесвітня вітроенергетична асоціація. Медзакладу передали потужні сонячні панелі, які здатні забезпечити мінімальні потреби для роботи лікарів. Зібрали сонячні агрегати у Вінниці. Номінальна потужність кожної мобільної електростанції – близько 3 кВт. Цього буде достатньо для освітлення приміщення, роботи комп’ютерів і холодильників, де зберігаються ліки.

«Ця система не тільки буде рятувати життя людям, а вона ще буде показувати, що ми можемо використовувати власні енергетичні ресурси, бути енергонезалежними, а не купувати природний газ чи нафту, за які ми сьогодні втрачаємо життя людей», — пояснює голова правління української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

Станцій сонячної та вітрової енергії в Україні чимало, зокрема на Півдні та Сході України. Утім через агресію РФ значна частина потужностей залишилися на тимчасово окупованих територіях. Разом вони виробляли близько 11000 МВт електроенергії. Великі кроки до власної автономності українці почали робити після масованого обстрілу 10 жовтня: купують генератори, мобільні електростанції, буржуйки, котли, газові балони. Зокрема і в Ірпені. Тут близько 80% об’єктів критичної інфраструктури наразі забезпечені альтернативними джерелами енергії, тож місто працює навіть за відсутності електропостачання.

«Всі лікарні, всі амбулаторії. Ми все робимо, аби вони були незалежними. Ми бачимо, що в кожній амбулаторії є дизель-генератор. Зараз є сонячні панелі. І завдання наше, щоб ми до кінця січня були на 100% енергонезалежні», — зазначив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.

За підтримки небайдужих європейців Всесвітня Вітроенергетична асоціація до кінця січня передасть Україні загалом чотири мобільні сонячні електростанції на суму 30 000 євро. Усі вони живитимуть амбулаторії в Бучанському районі Київщини. Наступна поставка згодом поїде до Херсону.