Як Bergepanzer 2 допоможе ЗСУ в контрнаступі, йшлось в сюжеті “КИЇВ 24”.
Україна отримала ремонтно-евакуаційні машини від Німеччини Bergepanzer 2 (BPz-2), які призначені не лише відтягувати пошкоджену бронетехніку з поля бою, але й здійснювати ремонт безпосередньо у польових умовах. Значну частину підбитої бронетехніки українські умільці знову ставлять на колеса. Мова йде про ті ж американські “Бредлі” чи німецькі “Леопарди”.
Bergepanzer 2 – машина бойового забезпечення. У середині 60-х років Німеччина почала переходити на танки Leopard 1. І в цей час німці почали розробляти нове покоління інженерних машин, які б забезпечували ефективну роботу танкових військ. Саме на основі нового танка Leopard створили і БРЕМ Bergepanzer 2. Тому і частка комплектуючих дуже часто сягає 75%.
“Початок розробки і випущено їх було дуже багато. Правда зараз приблизно 80 одиниць знаходяться на озброєнні в Німеччині і це та бойова ремонтро-евакуаційна машина, яка дозволяє евакуйовувати з поля бою на збірні пункти пошкоджених машин техніку вагою 40, максимум 45“, – розказує Микола Саламаха, спеціаліст з бронетехніки.
У корпусі розробники зробили рубку для розміщення основного обладнання. Безпосередньо на самій машині встановлений 13-тонний кран, є дві лебідки – буксирна та потужніша з гідравлічними двигунами. У комплекті Bergepanzer 2 має обладнання для розрізання та зварювання металу. Це дозволяє відремонтувати техніку в польових умовах, щоб не везти в глибокий тил, якщо пошкодження не значні.
Підйомний кран розташований праворуч від рубки. Він має поворотну платформу та пряму стрілу. Гідравлічні приводи забезпечують кругове обертання крана. Під час руху в похідному положенні стріла вкладається вздовж корпусу. Вантажопідйомність крану – 20 тонн, втім модернізована версія Bergepanzer 2А2 піднімає до 25 тонн. Над моторним відсіком є окрема платформа для перевезення танкового двигуна.
“Як і на наших радянський евакуаційних засобах там є також вантажний майданчик, де можна завантажити той же самий двигун, а якщо це німецький танк, то це моторно-трансмісійне відділення в зборі. Привезти до місця ремонту, розвантажити, замінити. На себе завантажити пошкоджене чи те що вийшло з ладу, а танк відремонтував і поїхав далі“, – продовжує Микола Саламаха.
Щодо мобільності, то БРЕМ по шосе набирає таку ж швидкість як і Leopard 1 – 62 кілометри на годину. А от швидкість евакуації танку або броньованої машини залежить від рівня пошкодження підбитої техніки і наскільки вона може самостійно пересуватись. “Швидкість буксирування, як правило, це 5-8 км – максимум 10 км за годину. В першу чергу це залежить від стану ходової і підвіски тієї техніки яка пошкоджена. Якщо гусениці справні, якщо там трансмісія справна, якщо працюють гальма, то можна буксирувати зі швидкістю 15 кілометрів за годину“, – додає Микола Саламаха.
Екіпаж БРЕМ складає 4 особи. Вони мають при собі необхідні пульти керування. Серед них і виносні, аби убезпечити бійців від підриву на міні. Корпус складається зі зварної броньованої сталі та одношарової броні. Рівень захисту такий же як і в танка Leopard 1.
Для самозахисту екіпаж має має два кулемети калібру 7,62 мм. Один знаходиться всередині, інший поблизу люка на даху машини. БРЕМ також оснащений димовими гранатометами для прикриття під час евакуації техніки. “З відстані 150 метрів ставиться димова граната. Коли противник втрачає видимість танку, в цей час, прикриваючись цими димами, під’їжджає БРЕМ. Далі – перезарядка. Прикриваються, ставлять димрову завісу і під димовою завісою евакуюють пошкоджену машину“, – каже спеціаліст.
Основне завдання таких броньовано евакуаційних машин, відтянути пошкоджену техніку за 30-40 кілометрів. Щоб можна було вивчити пошкодження і вже думати, чи підлягає вона ремонту на місці чи потрібно везти на тягачах ще глибше в тил.
Загалом зіхдна бронетехніка чудово демонтрує не лише свою точність, але і якість. Значну частину пошкодженого вдається зремонтувати. В крайньому випадку бронетехніка стає донором. І якраз за це відповідають БРЕМ Bergepanzer 2.
Андрій Стельмах
Фото: відкриті джерела