Про еволюцію першої української САУ йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Вперше САУ Богдана представили у 2018 році. 7 серпня цього ж року з’явилась офіційна інформація, про її успішне випробовування в Павлограді, а вже на день Незалежності Богдана проїхала по Хрещатику під час параду. Першу версію виготовили на базі колісного шасі 6 на 6 КРАЗ. Богдана стріляє з 155-міліметрової гармати, а 155 – це натівський калібр. Раданяський 152 міліметри.

«Зовнішньо було дуже схоже, що ствол взято від Гаубиці Мста-Б, або МСТА-С. Але потім швидко перейшли на 155 калібр і почали розробляти 155 калібр. Чому так пізно, тому що, на мій погляд, не було бажання в політичного керівництва політичної волі стосовно кардинального переозброєння збройних сил України, принаймні розвитку ракетних військ і артилерії», – каже військовий експерт Олег Жданов.

Планувалось, що 155-міліметрові активно-реактивні снаряди виготовлятиме завод «Артем» у Києві. Представники компанії тоді заявили, що мають технічні можливості для їх виготовлення.

«Фактично угода була втоплена і це обладнання поставлено не було. У 2018 році закупили обладнання в Кореї, була презентована лінія, але після того, як всі побачили репортаж по телебаченню. Цей процес згорнувся і лінія простоювала на заводі “Артем”», – розповів експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк.

Зараз Україна має 155 калібр, як і західні натівські САУ типу Арчер та Цезар. А на початку цього року міноборони уклало контракт з чеською компанію на постачання боєприпасів. На випробуваннях базова «Богдана» здійснила 1400 пострілів. Скорострільність 4-6 пострілів за хвилину. Дальність стрільби звичайними снарядами 40 кілометрів. А от активно-реактивними – 60. На випробовуваннях у січні 2022 року «Богдана» здійснила 450 пострілів дальністю у 42 кілометри.

«За маневровістю вона дуже гарна, я думаю, що вона не поступиться західним зразкам, тому що база доволі хороша, повнопривідна з формулою 6 на 6 на базі КРАЗу», – вважає Жданов.

Запас ходу САУ Богдана 1200 кілометрів. Швидкість по шосе до 80 кілометрів на годину, по ґрунтовій місцевості – 30. Шасі виробники обладнали централізованою системою підкачування шин. Оновлена САУ, яку і помітили на фото вже на базі шасі МАЗ 6 на 6 із броньованою кабіною від компанії Українська бронетехніка. А на виставці озброєння в Абу-Дабі в лютому цього року Богдана на шасі Татра 8 на 8. Екіпаж машини – 5 осіб.

В оновленої Богдани адаптована система для швидкого розгортання і стрільби на усіх типах місцевості. А також комп’ютеризована система автоматичного наведення та супроводження цілі. Власне у новій версії допрацювали і вдосконалили всі недоліки, які виявили під час російсько-української війни.

«Наведення на ціль, я так розумію, за допомогою електромашинних посилювачів. Це теж відповідає західним зразкам. І її заряджання проводиться за допомогою так званого маніпулятора-засилателя. Напівавтоматичний будемо казати. Там розрахунок тільки кладе снаряд на лоток і укладає на інший лоток той же заряд. А далі досилання проводиться в автоматичному режимі», – розказує Жданов.

Богдана вже брала участь в боях. 30 червня минулого року в день звільнення острова Зміїний, як зазначають, по росіянах працювала тільки вітчизняна Богдана і влучно випустила 50 снарядів.

«Конкретно ми отримали осколково-фугасні снаряди, самі звичайні і такі самі активно-реактивні. За рахунок зменшення його заряду бойового встановлюється донний газогенератор, котрий включається на певному відрізку траєкторії і снаряди далі улітають ніж його осколково-фугасний аналог. Судячи з полігону, де можна було брати позиції, стрільба велася на дальність від 36 до 40 кілометрів», – зазначив Кевлюк

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що серійне виробництво оновлених САУ Богдана 2С22 почалося ще навесні минулого року. І в найближчі місяці українська армія отримає перші артилерійські установки.

«Фактично от коли робили Богдану, будемо казати що це перші експериментальні артилерійські стволи якими намагалися виготовляти на краматорському машинобудівному заводі. Сьогодні це прифронтове місце. І я думаю, що там навряд чи є виробничі можливості, щоб сьогодні розгорнути це виробництво», –  вважає Жданов.

Також Олексій Резніков натякнув, що САУ Богдана може вироблятись на західних потужностях. І ймовірно процес і триває з минулого року.