Потужність домашньої сонячної електростанції (СЕС) зазвичай сягає 15 кіловат. Подібна станція установлена на даху багатоквартирного будинку в Броварах, де живе Вікторія.

«Це був комплекс, він передбачався як резервне джерело живлення для дахової котельні. І однією зі складових була сонячна станція», – розповідає Вікторія.

Станція може генерувати до 14-ти тисяч кіловат-годин за весняно-літній період. Принцип її роботи простий: сонячне проміння потрапляє на панелі, після чого  електростанція виробляє струм, який іде в мережу. Та для живлення всього будинку його недостатньо.

«Ми не можемо від сонячної станції, яка знаходиться на даху чи фасаді «заживити» повністю всі потреби, всі квартири», – пояснює енергетичний експерт Максим Бабаєв.

Одна квартира в середньому споживає 300 кіловат-годин на місяць, каже Вікторія. Тому енергії сонця в літній період вистачає на кілька десятків квартир.

Осінньо-зимовий період складно назвати продуктивним для домашньої СЕС. Холодного зимового сонця для панелей недостатньо. Генерація електроенергії різко зменшується і тоді її вистачає лише для невеликих електроприладів, продовжує Максим Бабаєв.

«Взимку ми зможемо живити усі прилади від сонячної станції. Чому? Тому що взимку якраз виробництво сонячної енергії падає, а потреба в електроенергії у сучасних квартирах доволі високі. В будь-якому разі, навіть якщо це невелика потужність, декілька панелей, є якісь акумулятори – як мінімум люди зможуть живити не потужні прилади», – акцентує експерт.

Жителі будинку із СЕС навіть подумати не могли, що їхня станція одного дня може стати єдиним джерелом енергії. Тому з початком повномасштабної війни вони купили автономний інвертор, завдяки якому станція стала незалежна від мережевого підключення, а це означає, що у їхньому домі завжди є струм, хоч і в невеликій потужності.

«Її можна розглядати, як резервне джерело живлення, наприклад, для того, щоб зарядити ці самі мобільні телефони, ноутбуки, павербанки. Можливо, приєднати якісь не дуже енергоємні… Я зараз говорю саме про осінньо-зимовий період, або якщо приєднати не дуже енергоємні прилади, то це як варіант» – резюмує Вікторія.

Сонячна станція дала жителям будинку змогу облаштувати в підвалі кілька розеток та насос для подачі води зі свердловини. Тож у разі потреби вони зможуть перечекати небезпеку в укритті з водою, світлом та теплом.

Автор: Анастасія Ісаєва

Фото: піксабей