Детальніше про це йшлося у матеріалі КИЇВ24.

Російські безпілотники почали регулярно залітати вглиб української території та наводити ворожу балістику. У нас навіть цивільні літаки підіймають в повітря де стрільці збивають БПЛА. І всі говорять про легкий штурмовик, який зміг би класти один за одним як ворожі розвідники, так і Шахеди. Вони часто летять однією зграєю. І чомусь вже вкотре підіймається тема бразильського варіанту. Мова піде про літак А-29 Super Tucano.

Super Tucano — легкий турбогвинтовий двомісний штурмовик і виробляє його бразильська компанія Ембраєр. В цьому, до речі найбільша проблема. Всього було випущено понад 260 таких літаків для 15-країн світу. Деякі навіть закуповували штати. Нещодавно 6 таких купив Уругвай. Крейсерська швидкість 520-кілометрів на годину, а бойовий радіус 500-сот. Штурмовик може підіймати понад півтори тисячі кілограмів озброєння.

«Має з озброєння два вбудованих кулемети. Ще 6 вузлів підвіски. Пару гармат. Треба симетричну підвіску. Або кулеметні контейнери. Або блоки некерованих ракет. Загалом якщо підвісити американські ракети на базі гідра, які використовуватимуть керовані ракети Гідра 70. Вони були б ефективні. Ці ракети дешеві. Ці шахеди можна було б нищити», – вважає експерт з авіації Валерій Романенко.

Минулого року компанія Ембраєр навіть обладнала Super Tucano під вимоги НАТО. Із інфрачервоною системою спостереження, пристроями нічного бачення для пілотів та системою захищеного голосового зв’язку та передачі даних.

«Він не має радара. Основна думка його використання це антишахед. Якщо шахеди зараз 90% запускають вночі, то в нього навіть нема радара, щоб він міг ефективно полювати. Не один виліт один шахед. А 3-4 шахеди. Вони запускаються групами з одного напрямку. З Курська чи з мису Тарханкут, Приморсько-Охтарськ. На одному моменті вони прямують групами і можна було б 3-4 перехопити одним літаком», – каже експерт.

Тобто Super Tucano потрібно буде наводити на ворожі безпілотники у визначеному квадраті, щоб пілоти знайшли свої цілі і відстрілялись. Але це далеко не основна проблема.

«Згадайте хто виробник цього літака. Це Бразилія, БРІКС. Перший член об’єднання Бразилія, Росія, Індія, Китай там іще. Вартість в нього висока. Від комплектації від 9-14 млн дол. Літак недешевий», – наголошує Романенко.

Справді Уругвай в липні цього року закупив 6 таких штурмовиків взагалі за 100 мільйонів доларів, які мають оплатити за 10 років. А Бразилія зберігає настільки твердий нейтралітет, що відмовилась нам передавати снаряди навіть до танків Леопард та зенітних самохідних установок Гепард. Не говорячи про військову техніку, а тим більше продаж авіації.

«Але чому всі зійшлись на Super Tucano. Є принаймні десяток аналогічних типів від південнокорейської моделі. Закінчуючи швейцарською. Швейцарія нейтральна. Але продасть, коли дуже хочеться. Південнокорейський КАЙ мінімально поступається. Той самий двигун, але іншої моделі. Але машина і коштує 10 мільйонів, а є ще дешевші машини, деякі варіанти там є і до мільйона», каже експерт.

Тому Super Tucano можливо б і допомогли проти шахедів та російських розвідників, але це питання закрите, і навряд Бразилія змінить своє рішення. Але ринок насправді великий. У Південної Кореї є свої легкі штурмовики КА-1, або як їх називають КАЙ. А до прикладу у чехів є штурмовики L-159. А це наші партнери. Зокрема ще минулого року такої можливості не виключав і президент Чехії Петр Павел. Зараз російські безпілотники пробують навіть збивати із цивільних літаків. В одеські області ворожі БПЛА Зала знищував Як-52. Нещодавно інший цивільний борт зі стрільцем теж приземлив російський розвідник.

Андрій Стельмах