Воїни ЗСУ масово отримують від українських волонтерів «лайняні» турнікети. Вони не рятують, а навпаки - рвуться у найвідповідальніший момент на полі бою.

Волонтери ж думають, що роблять хорошу справу, купуючи дешевше, але більшу кількість. Проте це не так. В ситуації розбирались журналісти телеканалу «Київ».

Кровотеча – найпоширеніша причина смерті на війні. Боєць стікає кров’ю за кілька хвилин. Тому так важливо мати турнікет під рукою. Та іноді трапляється так, що зовні турнікет ніби хороший, а коли починаєш його тестувати, то він розлазиться в руках.

«Ми, військові, називаємо неякісні саморобні турнікети вбивцями. Бо сертифікований турнікет допомагає зберегти мою кінцівку, а іноді й рятує життя. А турнікет, зроблений не за стандартами, якщо і не порветься на полі бою, то не зможе виконати свою головну функцію – зупинити кровотечу», – розповідає евакуаційний медик Олександр.

Із початком повномасштабного вторгнення в Україні з’явилося чимало виробництв турнікетів «своїми руками» і так звані «самопали на 3D-принтерах». На такий товар натрапила й волонтерка Анастасія. Вона закупила партію турнікетів і відразу передала їх військовим. Та потім ледь не зомліла, коли дізналася, що її допомога могла стати фатальною для десятка бійців.

«Основна проблема їх в тому, що вони виглядали як звичайні турнікети. Ми їх навіть намагалися накладати, але що там нашої сили, закрутили, щось воно там поболіло та й все. А от коли це стали робити вже військові чоловіки, то в них почали відриватися частини», – каже волонтерка Анастасія.

І таких випадків сотні. Одним заробіток, іншим – смерть. Аби наочно зрозуміти чому неякісні турнікети – це ілюзія допомоги, просимо бійця показати на практиці. Починаємо тестувати і три турнікети, які зроблені «своїми руками» просто розлазяться в руках і не зупиняють кров до кінця. Перевіряємо це за допомогою пульсу на кінцівці, де накладений джгут.

Тому хочете допомогти – купуйте краще один якісний турнікет, ніж 10 – неякісних. Найкращі це, звісно ж, американські зразки – CAT. Вони  коштують понад 1000 грн. Аналог українського виробництва SICH – від 500 грн. Утім навіть такі турнікети слід купувати лише в місцях, де вам можуть надати сертифікат. Адже існує безліч китайських підробок.

Анжеліка Музиченко

Фото: відкриті джерела