Яким чином збирали весь цей цінний вантаж, які перешкоди нині стоять на шляху у благодійників, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
«На фронті завтра можеш бути ти, можу бути і я, можуть бути дуже близькі. І я би дуже не хотів, щоби моїм друзям і мені ніхто не допомагав», – пояснює волонтер ГО «ОСА» Сергій Петрушин-Павлюк.
Юнак брав участь у подіях на Майдані. До початку війни займався бізнесом. Тепер більше віддає, ніж заробляє. У Сергія є бар, що тепер виконує функцію волонтерського штабу.
«На другий-третій день від початку повномасштабки у нас була створена організація автоволонтерів, які роз’їжджали по Києву, допомагали військовим, цивільним, доставляли продукти туди-сюди, допомагали, тому що було дуже багато запитів», – розповів він.
Спочатку допомагали столиці та області. В міру того, як ворог відходив з Київщини, волонтери розгалужували межі своєї діяльності. Тепер основний вектор — допомога військовим і цивільним на лінії фронту.
Від початку повномасштабного вторгнення волонтери з ГО «ОСА» придбали близько 50 автівок для військових, десятки дронів, передали сотні тонн гуманітарної допомоги.
Раніше, волонтерські рейси «ОСА» стосувалися здебільшого цивільних. Останнім часом сконцентрувалися на військових.
«Таких поїздок вже було більше 80. Київська область, Харківська область, Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська. Ми були в Бахмуті багато разів, Авдіївка, Красногорівка, Нью-Йорк, Часів Яр… Ну, стрьомні місця були», – пригадує Сергій.
В «ОСА» кажуть, що від моменту створення пережили не одне вигорання. Ті, хто були з перших днів, пішли. Але на зміну їм додалися нові охочі. Зокрема, Олесь Гончар приєднався до команди рік тому як водій. Довоєнну мету замінив новою: допомагає в наближенні перемоги.
«Я до повномасштабної війни придбав собі бус. Хотів зробити собі автодім. Почалась війна, я зрозумів, що це трохи не на часі, і не буде де мені подорожувати ним», – розповів він.
Тепер ці буси готуються в іншу подорож — лінією фронту. Кілька тижнів тому волонтери вирішили зібрати подарунки для військових на різдвяні свята, та відвезти їх. Запланованували 9 “гарячих” точок.
«Ми роздавали листівки: там був заклик передати щось військовим: або задонатити, або принести і покласти щось корисне, був перелік, в буса. Ну і насправді я думав буде гірше. Але вдалося зібрати десь тисяч на 150-200 гуманітарки», – розповідає Сергій Петрушин-Павлюк.
У барі Сергія нині дуже гамірно. Усе зібране добро треба розфасувати по окремих “подаруночках” для кожного підрозділу. Так, аби ніхто не лишився без презенту.
Якщо порівняти з минулим роком, люди донатять уже не так охоче, кажуть волонтери, збори закриваються повільно, щоразу доводиться вигадувати нові прийоми.
«Було дуже неприємно, коли ти стоїш, даєш людям листівку, кажеш про те, що подаруйте подарунки військовим, і ніяк не відповідають, або ігнорують абсолютно. Або кажуть “ми не довіряємо”», – нарікає Сергій.
«Зараз дуже багато зборів насправді, і це можна сказати така добра конкуренція. Але це конкуренція. І потрібно увагу цю якось отримати», – додав Олесь.
Та найбільша проблема сьогодні для волонтерів — це нестача медикаментів. Волонтерка Поліна Котряга в організації займається комунікацією з фармацевтичними компаніями, будь-якими способами “вибиває” ліки для військовослужбовців.
«Я відправила ну десь 25+ заявок, я дзвонила, просила, розповідала, але ніхто не погодився. У нас наразі 1 фармацевтична компанія, яка нам допомагає», – розповіла вона.
Виділених ліків не вистачає катастрофічно. Поліна перебирає той дріб’язок і думає, яким чином можна це все розділити на кілька бригад. Каже – нині люди просто не довіряють благодійникам.
«Дуже велика недовіра. Через тих псевдоволонтерів, які… Всі знають випадки, коли волонтери продають гуманітарку, забирають щось собі, десь там хочуть щось вигадати, щоб наваритися, так сказати», – пояснює Поліна.
Хоча стати рятівником для військового може буквально кожен. Зібрати аптечку з елементарних медикаментів коштує приблизно 500 грн.
«От просто все, що можуть, навіть на 100 грн то можна купити. Пластирі, валер’янку, нам потрібно все. Військовим це дуже все потрібно», – наголосила волонтерка.
Попри всі перешкоди, вдалося зібрати чимало. Від енергетичних батончиків та солодощів до газових пальників, термочашок та ліхтарів. У штабі навіть склали з печива та батончиків цілу ялинку. Хоч і в розібраному вигляді, але її повезуть на передову, щоб подарувати нашим захисникам новорічний настрій.
У волонтерів попереду — небезпечний маршрут. Планують за 3 дні об’їхати довжину активної лінії фронту, а це приблизно 1200 км, майже повністю. Та їх це не лякає, адже саме там наша допомога нині так потрібна.
«Виключно в тій єдності, котра була з самого початку, і котру хочеться поновити зараз, можлива перемога. Якщо цього не буде, то про що ми можемо говорити», – наголошує Сергій.
Анастасія Халецька