Детальніше про це йшлося у матеріалі КИЇВ24.

Відтепер держава платитиме сімейним лікарям за підтримку психічного здоров’я пацієнтів відповідний тариф передбачений в НСЗУ.

Олена Івановська одна з тих 70 тисяч медиків, які пройшли спеціалізоване навчання. Має досвід роботи у понад двадцять років і тому добре розуміє важливість знань психології у лікуванні пацієнтів.

«Такої допомоги потребує більша половина пацієнтів тому, що будь-яка хвороба соматична  завжди має психосоматичний компонент і потрібно паралельно і там і там працювати. Тому більше половини, якщо не кожен», – вважає вона.

Нині кожен пацієнт — і дорослий, і дитина — мають змогу отримати послуги з охорони ментального здоровʼя на «первинці».

Ми звикли звертатися до лікаря коли маємо конкретні фізичні симптоми, наприклад, біль, висока температура, кашель, нежить та інше. Але ми не звикли йти до сімейного лікаря з тривожністю, безсонням іншими психологічними проблемами. В кращому випадку людина звернеться до психолога, а в гіршому буде все це переносити в собі.

«Часто ми не звертаємо увагу на свої емоції і почуття, а саме вони і запускають механізми хвороб. Тому ментальне здоров’я, це коли людина за будь-яких умов відчуває себе комфортно і в ідеалі щасливою», – пояснює лікарка Олена Івановська.

Послуги з ментального здоровʼя надаються безоплатно у медзакладах, які мають відповідний контракт з національною службою здоров’я. Таких нині 865, а це майже три тисячі точок надання допомоги по всій Україні.

«Ми оплачуємо відповідно за визначеним тарифом сімейним лікарям за кожну консультацію, за кожного пацієнта. 75 тисяч пацієнтів отримали допомогу впродовж 2023 року. Вони працюють з найбільш поширеними розладами ментального здоров’я, психоемоційного стану, розладом харчової поведінки, розладом сну, порушенням, агресивністю або дратівливістю, стресом, напругою, апатією», – розповіла голова НСЗУ Наталія Гусак.

Знайти лікаря, який надає таку підтримку можна за допомогою онлайн-мапи на сайті Національної служби здоров’я.

А ось лікарняний по ментальному здоров’ю сімейний лікар навряд чи видасть. Якщо є серйозні проблеми, то скерує до вузького спеціаліста і вже там можна буде отримати більш кваліфіковану допомогу і лікарняний. Сімейний же лікар допоможе розібратися в рамках своєї кваліфікації, видасть і навчить надавати самодопомогу.

В найближчих планах МОЗ створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень.

Наталія Бєлогурова