Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.

Повітряні тривоги по всій Україні бувають по кілька годин. І причина цьому – російський літак МіГ-31К. Справа в тому, що саме він підіймає в небо ракету “Кинджал”. Він часто злітає і дозаправляється в повітрі. Інколи навіть двічі. І головне – рідко запускає ракети “Кинджал”. Але через нього повітряні тривоги по декілька годин.

Даний літак може бути носієм балістичної ракети “Кинджал”, яка летить з дуже великою швидкістю і дуже складно її знищити. Крім того, даний літак може використовувати і інші типи ракет. Як правило це так звані керовані авіаційні ракети великої дальності. Це R-33, здатні вражати цілі до 4км. І також можуть використовувати ракети середньої і малої дальності – це R-40 і R-60.

МіГ-31К спеціалізований носій балістичної ракети Х-47 “Кинджал” і візуально він не відрізняється від інших представників лінійки МіГів. Винищувач може підійматись на висоту в 20 кілометрів. Та розганяється до 3-ох тисяч кілометрів на годину. Власне його завдання підняти одну ракету “Кинджал” максимально високо, розігнати і запустити.

“На борту – два пілоти, запуск ракети відбувається вручну. Якщо говорити про сам літак, то його ключова особливість, що він використовує досить потужні двигуни. Фактично, на цьому літаку стоять такі самі двигуни, як на Ту-134-му. І це дозволяє літаку розвивати високу швидкість, фактично здійснювати так званий аеробалістичний запуск ракет. Як правило, швидкість літака під час пуску може досягати до 3 тисяч км/год”, – пояснює Богдан Долінце, авіаційний спеціаліст.

Після пуску, “Кинджал” за допомогою прискорювача розганяється ще більше і може набирати висоту в 60 кілометрів. На цьому етапі швидкість може сягати гіперзвуку, більше 5 махів. Далі паливо в прискорювачі закінчується і ракета опускається і безпосередньо перед заходом на ціль ніякого гіперзвуку вже немає. Швидкість значно менша, як у балістичної ракети – до шести тисяч кілометрів в годину. “Кинджали” вже не раз збивала система ППО Patriot. Тому, щоб розігнати “Кинджал” і говорити про гіперзвук росіянами потрібно було модифікувати МіГ-31 в МіГ-31К і додати потужності двигунам.

“На сьогоднішній день росіяни мають лінійку літаків СУ, які значно сучасніші і ефективніші, ніж ті самі МіГи-31. Але, разом з тим вони мають певні обмеження, пов’язані з тими силовими установками, які на них встановлені, які поки що на сьогоднішній день не дозволили їх адаптувати до того, щоб зробити їх платформою до запуску “кинджалів””, – каже Богдан Долінце.

Експортна вартість винищувача МіГ-31 становить 35 млн. доларів. На початку 2010-х років у Росії обговорювалося питання щодо припинення експлуатації цих бортів. Але було вирішено залишити літак як модернізований перехоплювач МіГ-31БМ, а пізніше — модифікувати ці літаки як носії ракет Кинджал. “Загалом, якщо говорити про всю лінійку літаків МіГ-31, то їх було виготовлено майже пів тисячі одиниць. І станом на 21-22-й рік їхні запаси в Росії оцінювалися загалом у 250 машин. Ми розуміємо, що це машини різних модифікацій і лише МіГ-31К, придатних до польотів, було, за різними оцінками, 8-9 одиниць”, – додає експерт.

Через МіГ-31К найдовше по всій території України повітряна тривоги була аж три з половиною години. Сам по собі цей винищувач може летіти на дальність у 2,5 тисячі кілометрів. А з підвісними баками перебуває в повітрі три години. Але це заявлені характеристики самими росіянами. Покриття зони ефективної дії складає 750км. Тобто це півтори тисячі кілометрів, якщо повертатися на аеродром вильоту. І по часу, в залежності від того, в яких режимах виконується політ, тобто з використанням форсажу, без використання форсажу, на крейсерській швидкості, час польоту без дозаправки він як правило складає від 30-ти до 60-ти хвилин.

Такими польотами вони можуть відпрацьовувати дозаправку в повітрі. І ми не знаємо, чи в цей момент МіГ-31К несе ракету “Кинджал” і чи справді це бойовий виліт чи ні. Але в Україні є система Patriot і взимку на захист нашого неба приїде ще один такий комплекс ППО. А в червні цього року Patriot за одну ніч збив всі 6 кинджалів, які випусили росіяни.

Андрій Стельмах