Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.

Україна і авіабудування нерозривно пов‘язані між собою. Маленькі легкомоторні, пасажирські, і справжні літаки-гіганти, які можуть підіймати в небо сотні тон вантажів. Нам справді є чим пишатися.

“Перші 2 літаки Російської імперії були створені саме в Києві. Через це росіяни в 2010 році навіть не відмічали таку найважливішу дату, як сторіччя авіації. Бо тоді довелося б визнати, що перші літаки: князя Кудашева та Ігоря Сікорського, піднялися в небо в Києві”, – акцентує Валерій Романенко, авіаційний експерт.

Після закінчення Другої світової війни українське конструкторське бюро отримує наказ про розроблення багатоцільового невеликого транспортника. І 1947-го світ побачив уже легендарний АН-2, у народі відомий як «Кукурудзник» Він був надзвичайно простий у керуванні й міг виконувати такі маневри, які для інших на той час були вкрай небезпечними.

І цю робочу конячку деякі країни випускають і до сьогодні. “Це літак, який проектувався з можливістю злету буквально з поля. Він став популярним у найвіддаленіших куточках світу, де потребують авіаційного сполучення, але не мають або коштів або можливості будувати дорогу інфраструктуру”, – каже Богдан Долінце, авіаційний експерт, член громадської ради державної авіаційної служби.

Фурор і захват експертів на міжнародних авіашоу створювали двигуни українського виробництва. Пристосовані до використання в найекстремальніших умовах вони були взірцем інжереної думки: “Їхня унікальність та важливість в тому, що вони створені як ефективний виріб: максимальна паливна ефективність, максимальні льотні характеристики для вертольотів, які добре себе зарекомендували. Надійність – це одна зі складових любої авіатехніки і саме надійність двигунів і систем, розроблених в Україні. Зокрема, двигунів – на вищому рівні” – додає Кирило Новіков, авіаційний експерт.

Коли на “арену” вантажних авіаперевезень у світі вийшов Ан-124-й «Руслан» – він надовго залишив позаду найближчих конкурентів. “Зараз вважаються найбільш масовими рамповими пасажирськими літаками, які здатні брати концентровані вантажі: танк чи щось великовантажне. Бо більшість літаків здатні брати вантажі лише на палетах. Які не створюють концентрованих навантажень”, – зауважує Валерій Романенко, авіаційний експерт.

Фактично на кожному з літаків конструкторського бюро “Антонов” у свій час встановлювалися різноманітні світові рекорди. Загалом – 504 досягнення. З яких майже половина належить справжньому гіганту – Ан-225 Мрія-25.

21 грудня 2023-го цей легендарний борт відзначить ювілей – 25 років з дня першого вильоту. За задумкою конструкторів Ан-225 розробляли для аерокосмічної програми, аби на верхній підвісці переправляти від місця збирання на космодром “Байконур” корабель багаторазового використання «Буран» і частини ракети «Енергія». Що тільки не доводилося перевозити “Мрії”: кілька важелезних турбогенераторів вагою 160 тонн до Південної америки, трубоукладники з Чехії до Ташкента, мільйони штучних ялинок із Китаю до Нідерландів.

“”Мрія” перевозила у свій час найдовгомірніший вантаж в історії авіації. Це були дві лопаті вітряка: 42 метри 10 сантиметрів кожна. Перевозилися з Китаю в Данію для спеціальних випробувань. Звісно, лопаті для “Мрії” зовсім легкий вантаж, а от по габаритам ні в якому іншому літаку вони не могли б розміститися”, – підсумовує Любов Івасенко, завідувачка музею ДП “Антонова”.

Під час відкритого вторгнення окупантів в Україну «Мрію» фактично знищили. Але конструктори запевняють: наш повітряний символ за необхідності можна буде відбудувати і знову запустити в небо.

Олександр Храпач