Про Saab 340 йшлося у матеріалі КИЇВ24

Фахівець з авіації Богдан Долінце пояснює переваги таких систем.

«Якщо порівнювати дану систему з наземними радарами. То вони якраз мають значно меншу дальність виявлення повітряних цілей. Які летять на невеликих висотах і не перевищують 40-50 км. Радари авакас здатні бачити набагто далі на сотні кілометрів», – каже він.

Літак називається Saab 340 – це по факту цивільний літак, який було переобладнано для військових місій. Все вирішує радар, який здатен виявляти ворожі цілі на 450 кілометрів. Тобто появу російської авіації, яка скидає авіабомби, пуски ворожих ракет по нашій території — цей літак одразу засіче завчасно.

«Одночасно може відстежувати і супроводжувати до 500 надводних цілей або 1000 повітряних одночасно. На висотах до 20 км. Це фактично максимальні можливості радара. Якщо його використовувати в умовах де діє достатньо агресивні системи РЕБ і завад то дальність може бути коротша, але не суттєва до 350 км це дуже хороший показник для АВАКС», – пояснює експерт.

Ба більше, він може чудово працювати в кооперації із західними винищувачами і підсвічувати для них ворожі літаки. Після чого вже з отриманими даними пілоти на F16 зможуть зробити точний пуск по тому ж російському бомбардувальнику СУ-34. Ракети АІМ 120 АМRААМ, летять на 180 кілометрів. Відповідно ворожа авіація вже не почуватиметься безпечно в небі. Єдиний нюанс, Saab 340 може передавати інформацію в реальному часі виключно із західною технікою.

«Сам радар разом з літаком інтегрується в єдину систему обміну даними, як наземними ППО по стандарту НАТО Link 16 інформація передається між повітряними суднами, між наземними радіолокаційними системами ППО і також системами повітряного базування, мова йде про літаки і тільки про літаки західного виробництва бо це за стандартами НАТО єдина система обміну інформацією і в реальному часі F16, АВАКС і системи Patriot і не тільки. NASAMS, Iris-T, ті як побудовані по стандартах НАТО», – каже Долінце.

КИЇВ24

Що Iris-T, що NASAMS, взагалі ці всі західні системи ми маємо на озброєнні. Шведський АВАКС чудово б підсвічував для них ті ж крилаті ракети, які масовано Росія запускає по Україні. Тому це справді надзвичайно важлива складова для повітряного контролю за небом. І Saab 340 справді сучасний літак. Наприклад, минулого року два такі у Швеції замовила Польща.

Все ж максимальну ефективність він покаже при використанні разом з F16, його дальність огляду і висока точність дозволяє фактично з передачею інформації в реальному часі F16 суттєво розширити потенціал для виявлення і знищення ворожих цілей. Якщо бортовий радар F16 виявляє до 160 км. То разом з Saab 340 авакс зможе уражати цілі на відстані понад 200 кілометрів.

«Обмін інформацією миттєво відбувається, будь-які цілі, які побачив АВАКС одразу передані на умовний F16, який одразу може цю ціль захопити і запустити ракету. Той же F16 може навіть вимкнути свою бортову РЛС, щоб стати менш помітним для ворога», – зазначає експерт.

Saab 340 підіймається на висоту 7600 метрів, а крейсерська швидкість 530 кілометрів на годину. Україна повинна отримати 2 таких літаки. І це теж надзвичайно важливо. Кожен з них може патрулювати в небі 5 годин. Відповідно чергування дозволить збільшити час контролю за повітряним простором. Важливий момент – навчання екіпажу. Якщо говорити про пілотів, то у нас є люди, які літали на цивільних Saab.

«Найбільша складність буде пов’язана з радарною системою, яку раніше Україна не експлуатувала, не мала досвіду роботи з нею. Тут необхідно буде підготувати і інженерно технічний персонал, якому треба буде ремонтувати радар, осблуговувати, слідкувати за їх станом і проводити регламентно-технічні роботи», – пояснює Долінце.

Тому навчання операторів та інженерно складу може зайняти від 6 місяців і більше. Такі АВАКСи наші повітряні сили прагнули мати у своєму розпорядженні не те що після 22 року, а взагалі останні 33 роки.

Андрій Стельмах