Що можуть ці катери, йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
В Україну почали постачатись патрульні катери, які замовили ще до повномасштабного вторгнення. Їх Франція спільно з українським підприємством «Нібулон» спеціально будувала для Морської охорони Держприкордонслужби. До великої війни прикордонники встигли отримати 2 катери і ще один у перші місяці вторгнення.
FPB 98 це серія швидкісних патрульних катерів. Французи почали їх експлуатацію з 2008 року. Основне його призначення – спостереження, боротьба з контрабандою та нелегальною міграцією, проведення пошуково-рятувальних операцій та контроль суден на морі.
«Треба говорити про патрульні катери, доброї морехідної якості. Які призначені для вирішення завдань з забезпечення економічних інтересів країни на морі. Тобто мають за класикою як пишеться в документах країни виробника проводити територіальні та глибоководні операції зі спостереження за водною акваторією», – каже військово-морський експерт Володимир Заблоцький.
У липні 2020 року Україна підписала контракт на постачання 20 патрульних катерів для морської охорони держприкордонслужби. Прокредитувати їх будівництво мав уряд Франції та європейські банки на суму 136 з половиною мільйонів євро. З них 5 планували побудувати на українському підприємстві «Нібулон». Зараз через війну фахівці компанії збирають їх на французьких потужностях.
«Завод Нібулон був обраний невипадково. Це один з небагатьох який має відповідні технології виготовлення з алюмінію, сполук алюмінію, відповідну апаратуру і відповідні кадри. Ці кадри мали пройти відповідне навчання у Франції на заводі ну і відповідно ці 5 одиниць, які має побудувати Україна, вона таки побудує», – пояснив експерт.
Перший катер спустили на воду у грудні 2021. Він прийшов з Франції. Зараз його використовують для навчання екіпажів. Другий — за три дні до повномасштабного вторгнення росіян. І у травні 2022-до України приїхав третій. На катерах є місце для встановлення кулемета калібру 12,7 міліметра. Тумба для нього встановлена на кормовій платформі катера.
«Оці катери що для інших країн були побудовані вони мали власні варіанти озброєння. В кого стоять в носовій частині там 30-мм гармата, в решти можуть бути кулемети. Можуть бути взагалі без озброєння», – розповів Заблоцький.
На виставці «Зброя та безпека» у 2021 році на макеті FPB 98 MKI в передній частині катера показали 30-мм гармату Бушмастер 2. Вона здатна вести вогонь від 100 до 200 пострілів на хвилину. Дальність враження по наземних цілях сягає 3 кілометрів, а по морських понад 5.
Катер працює на двох двигунах. Набирає швидкість до 65 кілометрів на годину. Дальність його ходу сягає 1200 миль, тобто 1931 кілометр. Без дозаправлення може працювати у морі від 7 до 10 діб. Екіпаж 13 осіб та одна людина обслуговчого персоналу.
«Екіпаж командир має бути, штурман, механік не 1, а хоча б 2-3, щоб вахтовим методом можна було 3 зміни якщо в далекому морі патрулювати, щоб один офіцер міняв іншого», – пояснив експерт.
Катер багатофункціональний. На його борту є все необхідне обладнання для порятунку людей та надання екстреної медичної допомоги на воді, гасіння пожеж та очищення води від забруднень. FPB 98 обладнаний сучасними системами оптико-електронного спостереження. Тож поступово такі катери вже надходять на службу до прикордонників.