Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.
До того як почати майструвати наземні дрони, киянин Андрій Павловський майже 20 років конструював і виробляв картинги для перевезення вантажів. Займаючись ними, Андрій завжди цікавився військовими розробками, вивчав механізми армійських наземних БПЛА, які вже існують на ринку. Тому в 2022-му чоловік швидко перепрофілював своє гражне виробництво.
Інженер Андрій Павловський
Для створення дронів Адрій частково розбирає свої картинги. Складання одного наземного дрона займає до 3-х днів. Використовує у тому числі звичайні дитячі гіроборди, які приносять люди. Сама “начинка” дрона – два контролера, батарея, механізм для активування додатквоих функцій, – скид мін, чи інші функції, додає інженер. Сьогодні має вже цілий модельний ряд дронів. Тут і камікадзе, і “доставщик”, чи, наприклад, мінер. “Начиння” залежить від того, яке обладнання буде застосоване: якщо камікадзе, то закладається вибухівка на 5 кг. Вона здатка рознести бліндаж. “Машинка” більше схожа на ящик, має ім’я ЯНКІ, тобто, ящик на колесах, уточнює Андрій.
Проте наразі призначення цих дронів виключно навчальне. Поки знаряддя слугують “тренажерами”, на яких військові освоюють управління справжніми бойовими сертифікованими дронами. “Бойовий дрон коштує від 3 тис доларів. Ця машинка – у межах 500 доларів. Для задачі навчити оператора – цього достатньо. Керування майже таке, як у бойового дрона“, – зазначає Андрій Павловський.
Скільки вже поставив таких навчальних дронів до війська Андрій тримає в таємниці. Каже наразі його розробкою також зацікавились школи, де навчають пілотів літальних БПЛА, щоб відпрацьовувати ураження невеликих рухливих цілей.
Наземні дрони Андрія – надлегкі – до 30 кілограмів. Приблизно таку ж вагу здатні нести на собі. В залежності від потужності акумулятора можуть автономно рухатись до 4 год на відстань до 3 км. Розробник переконує, що його дрони цілком можуть будути корисними не лише для навчання. “Для цього потрібний патріотичний інвестор. Задумки на подальше конструювання залежать від фінансування. Якби були кошти на потужніші моделі, я б робив серйозні штуки“, – резюмує інженер.
Гаражне виробництво дронів має свої переваги: воно дешевше за промислове, швидше і гнучкіше. Моделі коригуються, покращуюються та вдосконалюють, на запит військових, буквально з коліс.
Оксана Опришко