Що за алергомонстр і як від нього вберегтися, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

«Зараз у нас дуже багато пацієнтів з загостренням полінозу. Тому що, на жаль, літо цього року дуже жарке, мало дощів і тому велика концентрація алергенів саме зберігається в сухому і жаркому повітрі», – пояснює Інна Архіпенко,  лікарка-алергологиня Київської міської клінічної лікарні.

В спекотні дні більшість алергіків мріють аби пішов дощ і знизив концентрацію пилку в повітрі. Але легше стане не всім, адже висока вологість активізує альтернарію.

Altemaria alternata – один з видів цвілі, що дуже розповсюджена. Візуально, ви її точно бачили — це чорні цяточки на листі дерев і плодів.

Спори альтернарії ростуть одна за одною у довгих конідіях, а тому часто об’єднуються у ланцюги й розповсюджуються вітром. Та при високій вологості спори здатні переміщатися і без нього, парять у повітрі або рухаються з краплями дощу або роси.

Спори альтернарії дуже живучі, влітку існують в зеленому листі, восени і взимку в опалому і в корі дерев. Та  альтернарія існує не лише в навколишньому середовищі – в приміщенні їй теж досить комфортно.

«Температура для розмноження — в середньому 18-25 градусів і, звичайно, спори гриба розносяться і вони можуть в сирому приміщенні розмножуватися. Тобто у квартирі це може бути ванна кімната, це може бути кухня. Також в підвальних приміщеннях», – застерігає лікарка.

Симптоми алергії на альтернарію схожі до застуди, а часто вона викликає приступи кашлю. І люди тижнями лікують бронхіти не підозрюючи, що винен у всьому мікроскопічний алерген.

«Неоднократно, коли зверталися люди з кашлем тривалим. Потім ми виясняли, що це може бути. Пацієнт обстежувався, також проводилася алергенспецифічна імунодіагностика з пліснявими грибами і, звичайно, ми виявляли і альтернарію і інші види», – каже Архіпенко

Найбільш вразливі до альтернарії діти, люди з ослабленим імунітетом і ті, хто багато працює з ґрунтом, наприклад , фермери. Діагностувати наявність алергії до альтернарії досить легко, є алергенспецифічні проби до неї. Можна здати кров, а можна зробити прик-тест — на шкіру наносять алерген, а після проводять укол шкіри спеціальним ланцетом.

Для профілактики цього алергену варто добре провітрювати приміщення, часто проводити вологе прибирання, а ще…позбавитися від вазонів.

«Квіти домашні, тому що там є ґрунт, в якому може зберігатися цвіль. Також не зберігати старі подушки і ковдри», – радить Інна Архіпенко,  лікарка-алергологиня Київської міської клінічної лікарні.

Та перш ніж позбавлятися вазонів варто перевіритися на наявність алергії до альтернарії.

Наталія Бєлогурова