Як досвід комунального підприємства у Дрездені може стати в пригоді для України, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Очисна станція Dresden stadtentwässerung — найнижча точка Дрездена, тут працює насосна станція, яка перекачує на рік приблизно 55 мільйонів кубічних каналізаційних та стічних вод. Це майже 100 об’ємів найбільшого гірського озера України Синевир. Сюди стікаються стічні води Дрездена та околиць з 2 тисяч кілометрів мереж, які пролягають на шестиметровій глибині. Далі потужні насоси зі швидкістю 14 тис. кубічних метрів за годину перекачують їх на очищення — спочатку механічне, потім — біологічне.

Всього міська каналізація проходить три ступені очищення. Завдяки сучасним та потужним очисним системам використана вода повертається у природний колообіг майже кришталево чистою. Вона відповідає європейським стандартам. Тому дрезденці спокійно п’ють воду із кранів.

Ще в 90-х все було значно сумніше — через перебої з електрикою очисні споруди простоювали. Відтак стічні води без фільтрації зливались в Ельбу. Через це річка була фактично мертвою.

Саме тоді на Дрезденському водоканалі задумались про енергонезалежність підприємства. Але гроші на це з’явились лише після нульових, коли 49% муніципальної компанії продали у приватні руки. Завдяки «зеленій генерації» сьогодні на водоканалі 85% виробничих потреб забезпечують власною енергією, і прагнуть до повної автономності. Тепер ризики забруднення Дрездена нечистотами мінімізовані, адже очисні споруди працюють без перебоїв. Завдяки власній генерації водоканал ще й заощаджує.

«Очисні споруди дуже енергозатратні. Загалом підприємство споживає електрики, як 7 тисяч домогосподарств. Отож 10 років тому ми почали впроваджувати зелену генерацію. Маємо кілька видів. Сонячну станцію. Але з біогазу отримуємо електроенергії в 100 разів більше — всього 17 000 МВт-год. Устаткування для такого виробництва обійшлось у 40 млн євро. І ці вкладення вже окупились», –  розказав співробітник станції Віллі Ленк.

Дрезден прагне стати серцем чипової індустрії у Європи. А ця галузь потребує великої кількості води. За прогнозами обсяги роботи водоканалу зростуть на 20%. Паралельно тут планують покращити і якість. В найближчі роки запровадять 4-й ступінь очищення стоків, видалятимуть з них також мікропластик та залишки медикаментів. Модернізуватись підприємству допомагає місто.

«Місто зацікавлене в розвитку економіки і при цьому хоче покращувати екологію. Отож Дрезден щороку інвестує 30 млн євро у розвиток каналізаційних мереж», –  пояснила Айріс Глейхман, консультантка Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ (Deutsche gesellschaft für international zusammenarbeit).

Дрезденський водоканал з початку повномасштабного вторгнення допомагає й українським партнерам, з якими співпрацює з 2019-го. Водоканалам Львова, Тернополя та Надвірної, що на Івано-Франківщині, компанія поставила генераторів на 2 млн євро, допомогла під’єднати, запустити їх, а також постійно забезпечує технічний супровід.

Оксана Опришко