Про українську розробку, яка в дечому краща за американський аналог, йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха.
Українська реактивна система залпового вогню вже другий рік працює на фронті. Саме ця вітчизняна зброя планувалась, як ракетний щит України. А її дальність в окремих випадках навіть переважає базові американські ракети Хаймарс.
Вільху розробили на базі радянської реактивної системи залпового вогню «Смерч». Працювали над розробкою з 2016 року, а у 2018-ому нові ракети взяли на озброєння.
«Комплекс «Смерч» став застарілим, з іншої сторони виникали складнощі з підтримкою його подальшої експлуатації. Через це була потреба у створенні якогось альтернативного засобу. І Україна ще після початку першого етапу війни ще в 2014 зрозуміла, що необхідно будувати свій комплекс», – пояснює експерт Богдан Долінце.
Пускова установка складається із 12 ракет. Бойова частина стандартної ракети «Вільха» складає 250 кілограмів, а вага майже одна тонна. Кожна може наводитись на ціль окремо. Тобто це не масове одночасне засипання території, як у старіших РСЗВ, а точковий удар із системою наведення ракети.
«Крім стабілізаторів в ракеті є там спеціальне газове кермо, яке складається з 90 малих газових залпів, які дозволяють корегувати ракету. Тому що вона не має своїх власних управляючих поверхонь. І таким чином відбувається відхилення самої наведеної точки ракети до ураження і це ж саме кермо може використовуватись під час запуску ракети», – каже експерт.
Дальність ураження першої версії ракет 70 кілометрів. Вдосконалених «Вільха-М» – 110. Такі відстані дозволяють вражати цілі в тилу окупантів. Така дальність навіть більша ніж у базових ракетах від американської системи Хаймарс дальністю в 70 кілометрів. Але це поки ми не отримали далекобійні ATACMS на 300 кілометрів.
Як розповів Долінце, у системи є можливість запуску як усіх ракет одночасно. Вони по черзі запускаються з різницею у 4 секунди для кожного залпу, але є можливість почергового пуску, тобто можливість програмувати окрему ракету і з необхідною періодичністю, але не менше ніж залповий пуск, 4 секунди.
Є ще третя версія ракет «Вільха-М1», яка знищує цілі на відстані від 140 кілометрів до 154. Відстань залежить від палива, яке використовує ракета. У цій модифікації бойова частина сягає від 170 до 236 кілограмів. І є ще експортна версія «Вільха М2». Її дальність може сягати до 202 кілометрів.
«Основна кількість ракет виготовлялась Вільха-М. Якщо говорити про різницю. То тут дві складові, перше це трохи збільшена дальність. Друге це підвищена якість системи управління. Тобто якщо ми говорим про Вільха М1, то це ракета яка здатна вражати цілі з точністю до 30 метрів на відстані більше 100 кілометрів», – розповів експерт.
З пускової установки ракета вилітає зі швидкістю 30 метрів на секунду. А на кінцевій ділянці польоту до цілі 3.4 маха, а це до 4 тисяч кілометрів на годину. Під час основного польоту ракета може набирати висоту до 30 кілометрів, а бувши в цей час некерованою – стає непомітною для ворожої ППО. Вже під час зниження вмикається навігація та аеродинамічні рулі.
Якщо говорити про можливість знищення ракети на етапі основного польоту, то це практично неможливо з двох причин: ракета летить в так званому режимі радіотиші, фактично вона не видає жодних радіосигналів, що не дозволяє її виявити, а також ракета летить на висоті близько 30 кілометрів, що робить дуже складним можливість її виявлення засобами радарних систем.
РСЗВ Вільха видає залп із 12 ракет за 48 секунд. А за 4 хвилини залишає зону пуску. Установка доволі мобільна на колісному шасі 8 на 8 від КрАЗу.
У 2020 році було вперше відвантажено 28 ракет Вільха. Скільки їх виготовили після — невідомо. Але враховуючи, що Вільха другий рік працює на фронті – цілком можливо, що їхнє виробництво відновлене.