Чим захищають небо повітряні сили та чому 32 роки нашу авіацію роззброювали, йшлося у матеріалі КИЇВ24.

У 1991 році Україна отримала найчисленнішу військову авіацію в Європі. У світовому рейтингу наші Повітряні Сили були на четвертому місці після США, росії й Китаю. А наш авіапарк налічував майже 2 800 літальних апаратів. Першим етапом в роззброєнні української авіації було списання всіх застарілих літаків типу Су-15, Ту-22, Міг-25 та Міг-23.

У січні 1994 року президенти США, України та Росії підписали в кремлі Будапештський меморандум, згідно з яким Україна невдовзі віддасть рф значну частину свого ядерного статку як плату за гарантії безпеки та газові борги. В тому списку були й 11 нових стратегічних бомбардувальників з мінімальним нальотом: вісім важких Ту-160 та три Ту-95.

«Якщо говорити про стратегічну авіацію, то й Америка, і Росія не була зацікавлена в наявності в України з її непрогнозованим геополітичним курсом важких бомбардувальників. Відповідно і ліквідація бомбардувальників фінансувалася США як захід зниження небезпеки», – каже Андрй Харук, військовий історик.

Потім на брухт Україна перетворила 60 літаків-ракетоносців Ту-22 різних модифікацій. Спочатку їх вивели зі стану бойової готовності: було зняте обладнання, озброєння, двигуни, було злите пальне, а потім — планери розрізали на три частини. Останні Ту-22 було урочисто знищено в січні 2006 року в Полтаві на військовому летовищі. На цій церемонії відрізали краєчок носа літака. 15-сантиметровий конус відразу ж вручили як сувенір тодішньому послу США Джону Гербсту.

Упродовж наступних років розвитком української авіації майже не займалися. У 2014 році коли російська федерація розпочала збройний конфлікт на Сході України та анексувала Крим, в нашій країні налічувалася лише одна бригада штурмової авіації.

Однак із початком повномасштабного вторгнення рф Повітряні сили України змінилися. Попри те, що рф майже щодня обстрілює військові об’єкти України та цивільну інфраструктуру — наші захисники намагаються домінувати у повітрі. Наразі Повітряні Сили ЗСУ мають на озброєнні винищувачі МіГ-29 та Су-27, бомбардувальники Су-24 та штурмовики Су-25. Ними пілоти збивають смертоносні ракети, якими ворог намагається нищити українські міста. Швидко та точно завдають удари по військах супротивника, центрах його логістичного забезпечення.

Та не лише авіація закриває небо. Створена під час війни ППО України є унікальною – ніде у світі немає такого різноманітного набору систем.

Крім того, Україна активно використовує проти Росії безпілотники. Невеликі і зовсім крихітні літальні апарати стали найвідомішою зброєю нинішньої війни. FPV-дрони, байрактари, шахеди — усе це повітряні сили пускають в дію проти ворога.

Однак для успішної оборони Україні потрібні винищувачі нового покоління, зокрема F-16. Наприкінці серпня під час свого європейського турне президента України Нідерланди пообіцяли передати 42 винищувачі. А Данія 19, перші шість з яких Київ отримає до Нового року.

Перебувають на озброєнні повітряних сил ЗСУ й гелікоптери. Зокрема, їх нам надали Польща – понад десять радянських Мі-24, а також парк з Мі-2 та Мі-8 був поповнений завдяки зусиллям Латвії, Чехії й Хорватії.

Водночас відсутність достатньої кількості авіації не завадили нашим повітряним силам з початку повномасштабного вторгнення рф проти України знищити понад 3,5 тисячі повітряних цілей ворога, зокрема 350 літаків та вертольотів, 1 200 крилатих та 24 балістичні ракети, понад 2 тисячі безпілотників і 13 «неімєющіх аналогов» «Кинджалів».