Що у нього входить, йшлося у матеріалі КИЇВ24.

Безумовно у переліку є і підсилення протиповітряної оборони. Станом на листопад минулого року у нас було розгорнуто три системи Iris-T SLM і ще дві мали б надійти до кінця 2023 року. А всього ми повинні мати 8 таких повноцінних систем. Тобто у 2024-ому ми маємо отримати ще 3 Iris-T. Річ у тому, що цикл виробництва такої ППО доволі тривалий.

«IRIS-T SLM один із найсучасніших взагалі зенітно-ракетних комплексів. Це не одна пускова, а декілька пускових, це машина управління, це радар який здатний виявляти цілі, машину управління», – пояснює головний редактор Defense Express Олег Катков.

IRIS-T SLM — це ЗРК середнього радіусу дії. Ракета має комбіновану систему наведення. На першому етапі її політ відбувається в радіокомандному режимі. Управління проходить з землі. Коли ракета наближається до цілі, вона скидає головний обтічник і вмикає інфрачервону головку самонаведення. І завдяки такому сенсору ворог не може виявити звідки ракета взагалі прилетіла. Відповідно і важко з’ясувати, де IRIS-T стоїть. Дальність знищення повітряних цілей, 40 кілометрів і висота – 20, а це крилаті ракети, ворожа авіація та безпілотники.

«Її головна особливість в тому. Що вона використовує інфрачервоний датчик на ціль. Це вкрай важливо, тому що сам такий сенсор, нічого не випромінює в принципі, він навпаки фіксує теплову сигнатуру цілі. Такий засіб дозволяє використовувати ракету абсолютно непомітно для ворога», – розповів Катков.

Також нашу ППО поповнять і вже усім відомі Гепарди, які називають чудовими шахедобійками. Окрім цього ці самохідні зенітні установки неодноразово збивали крилаті ракети. Гепард виявляє повітряні цілі за 15 кілометрів. А от дальність знищення чотири кілометри та висота три. На самохідному зенітному комплексі стоїть радар та дві 35 міліметрові скорострільні гармати виробництва Швейцарської компанії Ерлікон. Швидкострільність 550 пострілів на хвилину. Боєкомплект складається з 640 снарядів. Минулого року в нас було 49 німецьких Гепардів. Скільки Бундесвер передасть цього року не вказано. Але ще варто згадати про те, що сполучені штати Америки викупили в Йорданії додатково 60 самохідних зенітних установок, які теж передадуть Україні

Окрім засобів протиповітряної оборони ми отримаємо ще понад 80 танків версії Leopard 1A5. У попередньому році збройним силам України німці поставили лише 30 таких танків, 10 яких виявились не готовими до бою та залишились у Польщі. Також ще 10 відправила Данія та три Португалія. Взагалі Leopard1А5 власне останньої модифікації 1987 року нічим не гірший за радянські танки тих же 80-их років. А за деякими показниками навіть кращий. 105-міліметрова гармата виглядає навіть ефективнішою за російську 125 міліметрову.

«Україна отримала танк Леопард 1А5, який за своєю системою керування вогнем і за своєю потужністю не поступається танкам Т-72Б, Т-72Б1. І в принципі вони переважають ці танки, не на багато поступаються танкам Т-72Б3 і танкам Т-80БВМ. Водночас найсучасніші російські танки поступаються у маневровості танку Леопард 1А5. Радянська 125-мм гармата в комплексі з тими боєприпасами, які росіяни використовують, також поступається і по розсіюванню, і по влучності ліцензійній гарматі Л-7. Тим більше, що радянські боєприпаси поступаються і британським боєприпасам і ізраїльським боєприпасам», – пояснює експерт з бронетехніки Микола Саламаха.

Взагалі у Леопарда на полі бою є свої плюси, але є й відверті мінуси. Він значно маневровніший за ворожі машини. А підкаліберні натівські бронебійні снаряди дозволяють танку вести ефективний вогонь до 2 кілометрів. Але броня у базового Леопарда — всього 70 міліметрів гомогенної сталі. Втім, ще минулої осені аналітики говорили, про створення нового динамічного захисту для цих танків, який встановлять вже найближчим часом.

«Там, де він програє, це захищеність. Але проблеми захищеності Україна вирішує. І всі машини, які навіть зараз беруть участь у бойових діях, вони все одно будуть модернізовуватися, вони отримають динамічний захист, при чому динамічний захист сучасний. І це дозволить суттєво покращити захищеність даного танка. І якщо враховувати, що союзники нам пообіцяли близько 180 одиниць, то 180 розділити на 30 – ми отримаємо шість танкових батальйонів», – розповів Саламаха.

Також у списку військової допомоги на наступний рік вказано бронетранспортери. Німеччина вже передавала нам 40 Marder минулого року, які працюють на фронті. Щоправда, Marder 1А3 не зовсім БТР, а швидше БМП — бойова машина піхоти, оскільки оснащений 20 міліметровою гарматою Рейнметал. Темп стрільби 800-1000 пострілів на хвилину. 20 міліметровий боєприпас пробиває легкоброньовану техніку радянського зразка.

«БМП Marder створювався в першу чергу для того, щоб замінити бронетранспортер, який використовувався Бундесвером HS-30. Це основна була задача. Але пізніше, як вже БМП Marder був розроблений, та був прийнятий на озброєння, він отримав деяке озброєння, яке збільшило його можливості нанесення вогневого впливу», – розповів військовий оглядач Олександр Коваленко.

Перш за все в Marder розробники подбали про захист екіпажу, який складається з трьох людей – механік-водій, навідник та командир. Також вміщається 6 людей особового складу. Саме у версії Marder 1А3 корпус БМП виготовлений із катаної стальної броні товщиною 45 міліметрів. Лобова броня витримує ворожі гармати калібром 30 міліметрів, а по бортах машина захищає десант від уламків.

Серед переліку допомоги є і протимінні бронемашини. Точно не вказано, які саме, але Україна вже отримувала від Німеччини Wisent 1 та Wisent 1MС. Якраз остання версія призначена для розмінування шляху безпосередньо на фронті, щоб наша бронетехніка могла просуватись вперед.

Одразу на очищеній дорозі, Wisent малює автоматичну розмітку розмінованої дороги шириною у 2 з половиною метри. Екіпаж броньованої інженерної машини троє людей, який захищений динамічним захистом від ворожих протитанкових ракетних комплексів. Також встановлюється додатковий модульний захист.

«Цей плуг таким чином влаштований, що він прокладає сам шлях і розгрібає ці міни. Ці міни просто прибираються з дороги, частина з них, залежно від типу мінування, може вибухати, а частина просто зсувається по боках від того тракту де проходить ця машина. Таким чином забезпечується ділянка місцевості розмінована вже по якій проходить інша бронетехніка», – пояснив військовий експерт Валерій Рябих.

Андрій Стельмах