Тож на якому місці Україна та яка країна вважається найсильнішою, йшлося у матеріалі КИЇВ24.

Global Firepower – це проєкт американця Деніела Пучека. Для створення рейтингу використовують індекс, який враховує чисельність армії, кількість військової техніки, транспортну інфраструктуру, доступ до енергоресурсів, фінансування армії. Наявність чи відсутність ядерної зброї при цьому не враховується. Наші сусіди внизу рейтингу- армії Молдови на 143 сходинці, Словаччина на 67, Білорусь — на 60 місці, Угорщина — на 54, а Румунія на 47.

Почнемо з кінця рейтингу, до якого входять 145 країн світу. На останньому місці — Бутан. Збройні сили цього королівства налічують 8000 особового складу і 27 БТРів. Авіація нараховує усього 7 радянських транспортних гелікоптерів Мі-8 і тут Бутан більше покладається на підтримку Східного повітряного командування Повітряних сил Індії. Останніми роками саме Індія постачає Бутану обладнання і навчає вояків.

Топ-100 армій світу відкриває Камерун. Збройні сили налічують 14 200 бійців в сухопутних військах, повітряних силах та військово-морських силах. Камерун залежить від французької допомоги. В армії — багато французьких військових радників. Навіть форму використовують французького зразка.

Наші друзі з Польщі відкривають топ-20. Збройні сили країни-сусідки налічують майже 114 тисяч військовослужбовців. Держава активно допомагає нам боротись з російською навалою. Водночас Польща перебуває нижче за Україну у цьому рейтингу, хоча і має новітніше озброєння.

Від початку повномасштабного вторгнення країна передала нам військової допомоги на 3 мільярди євро. Польща планує до кінця 2023 року створити найпотужніші сухопутні сили серед усіх членів НАТО в Європі. Для цього хочуть придбати приблизно 1000 нових танків і 600 нових гаубиць.

15 сходинку наймогутніших армій світу займає Україна. За рік наша країна піднялась на 7 позицій. Підвищити індекс GFP Україна змогла завдяки фінансовій та матеріальній підтримці Заходу.

За інформацією аналітиків рейтингу Global Firepower, з оцінкою “чудово” у нас рівень підготовки штурмовиків, чисельність танкового парку, РСЗВ, САУ, військових та протимінних кораблів та ударних гелікоптерів.

Далі за списком 14 сходинку посідає Єгипет, 13 – Індонезія, 12 – Бразилія. На 11 позиції – Туреччина, яка налічує близько 402 000 вояків і є другою за величиною армією в НАТО після США.

Десятку топів відкривають наші партнери — Збройні сили Італії, перед нею на 9 сходинці розмістилась Франція. Країна має великий флот. У Франції налічується аж 617 фрегатів, в той час, як у Британії, яка посіла 5 сходинку, всього 12. При цьому Об’єднане королівство має почесне звання наймогутнішої армії Європи. Меншу кількість зброї за деякими показниками вони компенсують кращою підготовкою командних штабів і бійців. Збройні сили налічують понад 190 тисяч військових. Крім того, Британія серед тих країн , які навчають і  українських вояків.

Британія на армію витрачає більше, ніж Франція, Німеччина, Індія чи Японія, приблизно стільки ж, скільки і Росія. В планах, аби бюджет складав 100 мільярдів фунтів на рік.

На четвертій сходинці розташована армія Індії. Вона займає високу позицію зокрема завдяки великій чисельності своїх збройних сил – 1 300 000 осіб.
Армія Індії модернізована, країна розвиває розвиток власної військової космічної програми, розробляє свою протиракетну оборону та створення ядерної тріади, що включає стратегічну авіацію, міжконтинентальні балістичні ракети та атомні підводні ракетоносії.

Географічний сусід Індії – Китай займає третю сходинку. Він має перевагу в економічному плані та людської сили. Країна зосередилася на збільшенні військово-морських, повітряних та сухопутних військових можливостей. Аналітики рейтингу вважають Китай основним глобальним військовим супротивником Сполучених Штатів. Військова авіація КНР відкрито заявляє про наявність близько 4 тисяч літаків.

Аналітики дають оцінку “чудово” майже всім показникам, окрім споживання нафти щодо видобутку. Китай використовує її занадто багато. А також просідає у показнику видобутку вугілля. Проте у цьому рейтингу не врахували те, що китайські військові часто копіюють і крадуть чужі технології. Зокрема, вони зробили копію російської ракети Калібр і погрожують нею флоту США у водах Тайваню.

До речі про росію. Цьогоріч, вона поки що друга армія світу. На тлі повномасштабного вторгнення в Україну, країна-агресорка подвоїла свої цільові витрати на оборону на 2023 рік до більш ніж 100 мільярдів доларів — це становить третину всіх державних витрат. І хоча російська армія по багатьох показниках переважає чисельно, практично це ніяк не виводить їх у лідери. Адже повномасштабна війна триває вже більше, ніж півтора року, окупанти втратили вже майже 280 тисяч військових.

США зберігають своє ключове місце на вершині рейтингу, оскільки демонструють високі показники в ключових матеріальних, фінансових і ресурсних категоріях. Країна лідер у технологічному плані та є передовою в ключових медичних, аерокосмічних і комп’ютерних та телекомунікаційних секторах, зберігаючи при цьому перевагу на кількох основних галузевих ринках.

За чисельністю людського ресурсу збройні сили США трохи поступаються Китаю та Індії і становлять майже 1 мільйон 300 тисяч осіб. В американській армії існує досить жорстка система підбору кандидатів на службу.

Окрім фізичної підготовки за багатьма показниками, кандидат має пройти тест із 200 запитань. Життя кожного військовослужбовця страхують на $400 000. Військовий бюджет країни складає 732 мільярди доларів, а це 38 відсотків від усіх витрат на планеті.