Про це йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Зелений будівельний паркан вже заступає на територію скверу. Згідно з документами тут немає жодного забудовника, Інститут геології НАН України замовив реконструкцію флігеля, який був у його дворовій частині.

Свіжозрізані дерева ще не встигли вивезти, а в котловані бачимо залишки фундаменту флігеля, він був двоповерховий і саме його реконструкцією виправдовують зведення 16-поверхівки. Річ у тому, що до 2019 року українське законодавство мало чітке визначення реконструкції, вона мала проводитися в межах і об’ємах будівлі. Тепер такого немає і замість двоповерхової будівлі під «реконструкцію» можна звести 16-поверхівку. На законних підставах.

Літературний сквер раніше мав назву сквер Чкалова. Він затишно розташований в центрі Києва на перетині вулиць Гончара та Михайла Коцюбинського. Декомунізація його дісталася у 2023 році, тоді самі кияни проголосували за перейменування скверу в Літературний. Адже тут не одне десятиліття гуляли і дискутували митці. Поблизу одразу три, так звані “письменницькі багатоповерхівки”. Наприклад, знаменитий Роліт колишній будинок «робітників літератури».

«З 2012 року іде оце протиборство місцевої громади і забудовника, щодо забудови отої частинки, яка відноситься до інституту геології, але перший етап боротьби трошки сюди вийшов», –  розповідає київський активіст і пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

У 2021 році Київрада вже передала частинку скверу для облаштування заїздів і виїздів з паркінгу майбутнього ЖК.

«Фактично оцю маленьку діляночку віддали під обслуговування інфраструктури майбутнього житлового комплексу, але я так розумію, вони порахували, що їм недостатньо буде оцього маленького проїзду і вони хочуть ще трошки збільшить площу і одрізати ще от такий маленький шматочок скверу», –  каже Перов.

КИЇВ24

Згідно з відповіддю Департаменту земельних ресурсів КМДА запит КИЇВ24, землю скверу забудовникам не передавали.

«Інформація щодо передачі земельної ділянки скверу на перетині вул. Гончара та Коцюбинського в Шевченківському районі м. Києва для будівництва і обслуговування житлового будинку ТОВ «Молодіжний житловий комплекс» в Департаменті відсутня», – зазначили у КМДА.

Та активісти кажуть, що така перспектива існує. Адже наприкінці 2023 року Земельна комісія Київради рекомендувала надати ТОВ «Молодіжний житловий комплекс “Оболонь”» дозвіл для будівництва і обслуговування житлового будинку на ділянці скверу.

«Я подивився порядок денний найближчої сесії Київради, яка буде 18 січня. Ця ділянка, включаючи частину скверу, буквально тут де паркан і буквально тут де доріжка вона відводиться під забудову. Не знаю, чи будуть за це голосувати депутати, але те що зрізали дерева і те, що такий проєкт рішення потрапив в порядок денний створює певну небезпеку», –  наголошує Перов.

На цей момент Київська міська рада за такий проєкт не голосувала і жодних рішень не приймала. Чи буде винесене питання у сесійну залу і чи підтримають київські обранці таке рішення ще не відомо. Але місцеві мешканці, кажуть, що поступатися жодним сантиметром улюбленої зеленої зони вони не збираються.

Нагадаємо, що гучні протести проти забудови скверу пройшли у 2021 році, тоді за приписом Департаменту культури КМДА будівництво призупинили. Зазначену земельну ділянку визнали як таку, що належить до земель історико-культурного призначення, зокрема — особливо цінних земель. Але цінна ця земля в центрі столиці і для забудовників. Тож протистоянням місцевих мешканців і охочих звести багатоповерхівку продовжуватиметься. Ми ж продовжимо стежити за ходом подій.

Наталія Бєлогурова