Хто стоїть за цим страйком і кому він вигідний, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

З 6-го листопада польські перевізники перекрили три пункти пропуску на кордоні з Україною “Ягодин-Дорогуськ”, “Краківець-Корчова”, “Рава-Руська-Гребенне”.  Фактично рух зараз здійснюється тільки на пункті Краківець у напрямку із України в Польщу.

Страйкарі нібито обурені конкуренцією з боку України. Водночас ні галузеві профспілки, ні більшість транспортних компаній, ні уряд Польщі їхніх вимог не підтримують. Деякі водії змушені вистоювати у довжелезних чергах без води та їжі, деякі хворіють. А один із кермувальників помер на парковці поблизу кордону з Україною.

То хто ж стоїть за цією скандальною акцією? Блокує кордон кілька компаній, що входять до маловідомої організації «Комітет захисту перевізників і роботодавців у галузі транспорту».

Організатор протесту Рафал Меклер. Він власник однієї з логістичних компаній, яка, попри санкції, возить вантажі з Євросоюзу до Білорусі та Росії. Ба більше, він очолює Люблінське відділення партії «Конфедерація». Ця політсила визнає окупований український Крим російським. Та й загалом має відверто проросійські та антизахідні погляди.

Водночас блокування кордону Рафал Меклер мотивує суто прагматичними міркуваннями.

«Ми хочемо, щоб нам дали шанс заробити гроші. Бо держава щомісяця до нас приходить по податки. Люди хочуть заробляти гроші. Ми дбаємо про те, щоб ми заробили ці гроші й наша держава була сильною в економічному плані», – аргументував він протести на польському телебаченні.

На початку тижня українські посадовці провели з мітингарями перемовини. Кажуть, ця зустріч була емоційною і непростою. І жодних домовленостей з ними досягти не вдалося.

«Питання подальшого блокування — це не стільки спроба вирішити зараз якісь нагальні питання і проблеми, а для того, щоб просто зробити якусь комунікаційну велику кампанію з цього, або зробити якусь політичну історію. І просто тримати кордон зачиненим якнайдовше», – каже заступник міністра розвитку громад територій та інфраструктури Сергій Деркач.

Методи, які обрали протестувальники неприйнятні, переконаний політолог Ігор Рейтерович. Каже, ця акція недарма почалася саме в час, коли у Польщі після виборів йдуть перемовини про створення нової владної коаліції.

«Таке перекриття не є механізмом і тим інструментом, який є правильним у цьому випадку. Для цього є відповідні міжвідомчі комісії, які можуть зустрітися, які можуть переговорити. Якщо у поляків є якісь побажання, можливо, претензії. Можливо, вони вважають, що щось виконується не таким чином, то це можна повідомити на рівні уряду й ці питання вирішити», – наголошує він.

Єврокомісія може розпочати «каральну процедуру» проти Польщі, якщо влада країни не розблокує пункти пропуску на кордоні з Україною, повідомляють польські ЗМІ з посилання на представників ЄС. Адже відповідно до законодавства ЄС, Польща зобов’язана забезпечити вільне пересування українських вантажівок на прикордонних переходах.

Олександр Панченко