Як працює методика, йшлося у сюжеті КИЇВ24.  

На перший погляд, сеанс хібукі-терапії виглядає як зустріч із психологом. Але тут головний — іграшковий пес Хібукі. Восьмирічній Варі він допомагає позбутися страху сигналів повітряної тривоги  

“Я йому розказую секретики. В нього великі вуха, йому можна розказувати, що хочеш, він їх не розказує нікому. він зберігає секрети”, – каже дівчинка.

11-річний Марк — із нині окупованого міста Попасна. Його родина виїхала звідти ще у 14-му році. 

“Дитина повністю виросла на цьому конфлікті. бачила від його початку, будучи в самому пеклі. Змінила раз місце проживання, два. І  це все, мабуть, відобризалось на його психологічному стані. Це дуже проявлялось у нервових тіках. Він не міг контролювати свої рухи. І це виглядало дуже лячно. Дивитись на це важко”, – каже батько хлопчика Євген.

Віднедавна про свої переживання Марк розповідає іграшковому песику. 

Іграшку не випадково назвали Хібукі. 

Хібукі — у перекладі з івриту — це обійми. Методику пропрацювання дитячих травм придумали в Ізраїлі, і спеціально для неї розробили цю іграшку.

“Довгі лапи, довгі вуха.  Її називають обіймакою. Діти дуже часто люблять так, знаєте, на собі возити їх, розповідати секрети. Є дітки які бояться повітряної тривоги і ми їм говоримо, що можна зробити ось так, закрити вуха, і тоді не буде чути ось цих всіх неприємних звуків”, – розповіла хібукі-терапевтка Оксана Яіцька.

Ця м’яка  іграшка — насамперед терапевтичний інструмент,  кажуть  учасники проєкту.  Обійми якнайкраще заспокоюють і дають відчуття захисту.  Пес із довгими вухами спонукає дитину виговоритись, розповісти свою історію, і так здолати психологічну травму. 

“Сумні очі — це теж не дарма. Воно теж впливає. Ми розуміємо, що травмовані дітки, які мають психотравму, не дуже вони раді. І вони швидше відкриваються саме перед цією собакою, ніж якби ця собака була веселою. Для нас психологів — це своєрідний ключик, доступ до дитини, щоб з’ясувати що саме відбувається із дитиною”, – пояснює хібукі-терапевтка Ольга Бабяк.

КИЇВ24

Хібукі-терапія показана дітям віком від 4 до 14-років. Допомагає здолати психологічні проблеми, отримані внаслідок  переселення, обстрілів, повітряних тривог чи втрати рідних.   

З дітками займаються сертифіковані хібукі-терапевти, які пройшли навчання.  Собак-обіймак вихованці проєкту отримують у подарунок. Це частина терапії.

“У нас був хлопчик і зараз ми продовжуємо із ним працювати, у якого загинув у якого загинув тато на війні. Він не хотів брати хібуки. Дуже обережно. І ми йому пояснювали, як він чекав зустрічі із цим хлопчиком, який він засмучений, які в нього оченята засмучені. І хлопчик таки обійняв собачку і він пішов додому із хібукі, і це була для нас радість”, – розповіла Оксана Яіцька.

Іграшки Хібукі не придбати у вільному продажу. Їх виготовляють на замовлення, спеціально для проєкту.

“Ми отримали від спонсора 50 хібукі. Наразі дівчата роздали близько 20.  Проєкт розвивається і живе. Дітки постійно приходять. Є, на жаль,  чим займатись. І цей проєкт потрібен нашим діткам, нашим батькам в тому числі”, – розповів голова громадської організації “Броварська громада”Сергій Богуцький.

Від психологічних травм діти позбавляються за 8-10 сеансів.  Помітний прогрес і у Марка.

“Знаєте прийшла дитина, така — їжачок, не хотів ділитися, розказувати. Були малюнки не дуже яскраві, коли просили допоможи Хібукі намалювати сім’ю, то зараз ми малюємо і настрій свій  веселий, проявляємось із зовсім іншого боку”, – розповіла Ольга Бабяк.

“Тільки його пройшли, це якраз і є наслідки цієї терапії. Він став відкритіше спілкуватися із оточуючими. Немає такої замкненості і менше хвилюється під час повітряних тривог”, –  додав батько хлопчика.

Хібукі-терапія має  високу результативність,  запевняють її розробники. Методика позбавляє психологічних проблем 95% дітей. Отож її географія розширюється. Центри хібукі-терапії є майже в кожному обласному центрі України. Проєкт охопив вже понад 20 тисяч дітей.

Оксана Опришко