Про це йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Виставка називається «Дзеркала смерті». Однак фізичних дзеркал тут не знайти. Замість них — інформаційні стенди. На кожному — розповідається про трагедії які пережили українці протягом 20 та 21 століття.
«Дзеркала іноді бувають не таким наочними, як ми собі уявляємо. «Дзеркала смерті» в тому, що історія не була однозначною. І те, що паралельно проходило у вересні 1941 року була інша історія, яка відбувалась з нашим народом. І для розуміння саме історії України, тому що трагедія 29-30 вересня стосується, у першу чергу, України. Тому, коли говорять, що це трагедія євреїв, це наша спільна трагедія, тому що це були наші українські євреї», – зазначила в.о. гендиректора НІМЗ «Бабин Яр» Роза Тапанова.
«Це символічна точка трагедії. І не тільки єврейського народу. Ясно, що ми говоримо про Голокост, але ми розуміємо, що геноцид в Україні дуже багато разів і це нашаровувалось одне на одне. Це і Голодомор 30-тих, ми робимо висновки з геноциду Кримських татар через депортацію. Це вже три геноциди. І зараз говоримо, що воно повторюється, але були ще проміжні трагедії», – каже генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.
«В експозиції подача матеріалу сформована так, що перегукуються і ті трагедії, що відбувались в районі Лук’янівки, в районі Бабиного Яру протягом різних років. Це і концентраційний табір радянський, це і злочини, які нещодавно були здійснені росіянами, а саме зруйновані житлові будинки і об’єкти інфраструктури внаслідок потрапляння ракет», – розказав в.о. міністра культури Ростислав Карандєєв.
Багато з цих трагедій довго замовчувалися історією та тоталітарними режимами. А тому цією виставкою організатори закликають говорити, багато говорити про тодішнє зло і зло сучасне. Аби скоріше його зупинити.
Виставка триватиме до 29 жовтня. Вхід до павільйону вільний.
Юлія Махових