Про український БПЛА йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

SHARK працює навіть в умовах сильних радіозавад. Це показав досвід його застосування на околицях тимчасово окупованого Донецька. А днями військовослужбовці показали відео, як БПЛА допомагає наводитись та завдавати влучних ударів по БМ21-ГРАД, Ураган та ще й з яскравою детонацією боєприпасів.

Безпілотник SHARK створила компанія Ukrspecsystems і світ він побачив у 2022 році. А повноцінно для потреб армії його почали передавати з цього року. Його сконструювали, аби він міг проникати на непідконтрольну територію. Зокрема для проведення глибинної аеророзвідки та коригування західного далекобійного озброєння.

Як розповів авіаційний експерт Богдан Долінце перший політ цей БПЛА здійснив у 2022 році. З 23-го року відбувається активне його використання.

БПЛА обладнаний модулем зв’язку, який дає змогу залетіти у тил противника на 80 кілометрів в умовах радіозавад. Оптико-електронний комплекс спостереження показує все до найменших дрібниць на відстані до 5 кілометрів від безпілотника в режимі онлайн. Він має 30 кратне оптичне збільшення і додатковий 3х цифровий зум. Точно розпізнати об’єкт камера зможе, навіть якщо його швидкість сягатиме 100 км/год.

Максимальна дальність польоту безпілотника SHARK 300 кілометрів. Максимальна швидкість 130 кілометрів, крейсерна – 75 кілометрів на годину. Висота польоту до 3 тисяч метрів. Споряджений безпілотник важить всього 10 кілограмів, а максимальна злітна вага до 12 з половиною. Злітає такий безпілотник з катапульти, а приземляється за допомогою спеціального парашута.

«Управляється з наземної станції управління, як правило обслуга даного дрона складає 2 особи. Тобто це особа, яка здійснює сам запуск, і сам оператор. Управління вже під час польоту виконує один оператор з наземної станції. Вона може бути змонтована як на відповідному вантажному автомобілі, так і в стаціонарному пункті управління», – розповів Долінце.

Система автотрекінгу цілей, що вбудована у SHARK, ще більше спрощує спостереження. Вона показує не тільки радіоконтрастні об’єкти, а і малопомітні. Навігацію можна запланувати за заздалегідь налаштованими точками на маршруті. І маршрут під час польоту можна корегувати. В разі небезпечних обставин є функція екстреної посадки безпілотника.

Нещодавно українські розробники випустили нову версію  Mini SHARK. Його створили на початку цього року і офіційно представили влітку у Туреччині. Основна його перевага – це легкість, бо такий маленький дрон можна легко скласти в рюкзак. Дальність польоту менша і складає 110 кілометрів.
Як розповів Він запускається з руки. Має радіус застосування до 35 кілометрів і  робочу висоту 1000 метрів.

Як в базовій, так і новій мініверсії кожен комплекс складається з двох дронів. В середньому один базовий комплекс SHARK коштує трохи менш як 120 тисяч доларів. Зараз фонд «Повернись живим» постійно закуповує базові дрони у виробника для наших військових.

Андрій Стельмах