На території Києво-Печерської Лаври, де ще минулого року точилися релігійні протистояння, нині тривають археологічні розкопки. В одному з найстаріших садів столиці шукають залишки стародавньої смальти часів Київської Русі. Це скляні кубики з яких створювали мозаїки Софійського та Успенького собору. Чому ці знахідки важливі для України, йшлось в сюжеті КИЇВ24.

Дмитро Певтиць, співробітник Науково-дослідного відділу археології Національного заповіднику “Києво-Печерська Лавра” вже кілька тижнів поспіль бере участь в розкопках посеред Митрополичого саду. Тут згідно з писемними джерелами була майстерня, де за часів Київської Русі виробляли смальту. Саме це кольорове скло у вигляді кубиків у 12 столітті використали для створення мозаїки у Софійському та Успенському соборах.

Сергій Тараненко, очільник відділу археології Національного заповіднику “Києво-Печерська Лавра” розповідає про важливість майстерні: “Майстерень такого рівня всього дві: у нас в Києві, і десь там “за порєбріком”. Скло такого ж складу як було у Візантії, тобто, по суті, як в Європі. Тут європейське виробництво було. Те, що бачать в Італії чи десь там у храмах з мозаїкою. А у нас це все на той момент уже було“, — зазначає він.

Цьогорічні розкопки — це продовження дослідження склоробного комплексу, яке розпочали у 2021 році. Шукати смальту фахівцям допомагають студенти столичного університету ім. Бориса Грінченка. Офіційно — це 4-тижневий науково-практичний семінар, але поправді — це справжня пригода, адже щодня археологи знаходять стародавні артефакти: шматочки смальти, монети, люльки та решти давніх мурів. А ще — речі, пов’язані з козацьким побутом, датовані 17-м століттям.

КИЇВ24

КИЇВ24

Києво-Печерська Лавра — одне з небагатьох місць у столиці, де збереглися культурні шари і рештки архітектурних об’єктів, які вже не знаходяться на поверхні. А Митрополичий сад несе в собі пам’ять ще первинної Лаври, коли будувався Успенський собор. Через руйнування храму під час Другої світової війни, мозаїки не вдалося зберегти, але зараз є можливість знайти смальту, яка була на стінах первинного Успенського собору.

Розкопки на території Києво-Печерської Лаври триватимуть усе літо. У планах археологів зробити наукову монографію про Київську склоробну майстерню, яка є свідченням унікальної культури українців.

Святослав Тромса

Фото: Facebook-сторінка Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра”