Як боротися із хворобою, розказав в ефірі телеканалу «Київ» лікар-офтальмолог, професор Сергій Риков.

Хвороба триває від 5 до 7 днів і супроводжується болем, виділеннями з ока та свербежем. На останній стадії гнійник самостійно розкупорюється. Утім, якщо на недугу не зважати або лікувати її неправильно — можуть виникнути ускладнення.

Риков пояснив, що ячмінь може виникнути не лише через протяги. Насамперед хвороба розвивається через запальний процес, викликаний інфекцією. Також, за словами лікаря, причиною запалення сальної залози ока може стати макіяж та накладні вії, тому він рекомендує використовувати спеціальні засоби для вмивання.

 «Є спеціальні гелі, якими потрібно рано і ввечері обробляти повіки. Макіяж і грим не дає трофіки. Там немає речовин, які допомагають відновитися самій структурі краю віка. А у тому гелі є вітаміни та антисептики», – каже Риков.

Хвороба викликає біль, має неприємний зовнішній вигляд і є осередком інфекції. Запалення спричиняють переважно стафілококи та стрептококи. Тому дітям не можна робити щеплення, якщо в них є гнійний процес у вигляді ячменю.

Риков уточнив, що те запалення, яке виникає від протягів, найчастіше не є ячменем, це – мейбоміт.

«У наших повіках є багато залоз, які виділяють муцини, котрі слугують зволожувачами ока. І коли з’являється застудне запалення, запалюється одна залоза і за принципом доміно вражає повністю все повіко», – каже лікар.

Чому виникає ячмінь:

  • переохолодження, ослаблений імунітет;
  • інфекційні хвороби ока, цукровий діабет;
  • порушення обміну речовин, себорея;
  • нестача вітамінів і мікроелементів;
  • косметичні засоби сумнівної якості;
  • гострі інфекційні хвороби, стрес.

Як лікувати ячмінь? Професор Риков спростував основні народні методи, відомі киянам.

«Не можна припарювати одеколоном, бо можна отримати опік та більмо. Ні в якому разі не можна робити вологі примочки. Сухе тепло можна застосовувати тільки тоді, коли ячмінь вже дуже довго запалений і протягом від одного до трьох тижнів не прориває, і немає змоги сходити до лікаря. Професор Крау рекомендував зварити яйце, покласти на срібну ложку і обгорнути шерстяною шкарпеткою. І можна прикласти на закрите око, особливо дітям під час сну», – рекомендує лікар.

Але все це має сенс лише тоді, коли немає доступу до медикаментозного лікування.

В іншому випадку Риков рекомендує краплі з антибіотиками: Азитроміцин, Тобраміцин, Левофлоксацин. За такого лікування, якщо своєчасно звернутися до лікарів, хвороба мине за тиждень.

Є ще хірургічний спосіб, але лікарі рекомендують видаляти ячмінь, коли запалення вже минуло і гнійник зменшився в розмірі. Що менший об’єм видаляється, то кращим буде косметичний результат.

Аби запобігти захворюванню, професор рекомендує уникати холодної води. Профілактикою ячменю може бути промивання гліцериновим милом, масаж за допомогою змоченого рушника. Руханка для краю повік забезпечить нормалізацію виділення із залоз.

Фото: Відкриті джерела