Про дрони PPDS йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

PPDS це австралійський безпілотник одноразового використання. Його виробництвом займається компанія Supaq Corvo. Головна місія такого дрона камікадзе — доставлення боєприпасів або медикаментів у важкодоступні місця. Але є можливість здійснювати розвідку або ж скидати вибухівку.Час польоту займає до 3 годин.

Авіаційний експерт Богдан Долінце розповів про деякі технічні характеристики дрона.

«Ключова особливість саме даного дрона — це можливість нести на відносно велику відстань близько 120 кілометрів корисну вагу від 3 до 5 кілограмів. Це може бути вибухівка, а може і якийсь інший засіб. Ці дрони, як правило, вважаються одноразовими», –  каже він.

БПЛА бійці збирають прямо на позиції за допомогою спецклею. А крило до безпілотника прикріплюють за допомогою двох гумок. В комплект також входить електромотор, батарейка та проста система GPS. Вона вказує дрону маршрут напрямку. Коли дрон приземлюється, його викидають, а всі інші елементи встановлюють на інший.

Але наші бійці часто використовують його для враження деяких об’єктів на території рф. Вони кладуть у безпілотник частіше за все мінометну міну калібром 60 міліметрів. В червні вперше такі дрони засвітились на фото пропагандистів. На PPDS прикріпили уламкову міну направленої дії МОН-50. Така міна вражає цілі на відстані до 30 метрів. Боєприпас містить 700 грамів вибухівки та має до 540 вражаючих елементів.

«Українські військові вже доопрацювали даний дрон і змогли використовувати його і втому числі як ударний дрон переносячи вибухові речовини, один із варіантів використання Міни ПОМ-50. І наскільки це було ефективно, чи ні, складно сказати, але те, що такими дронами вдалося нанести ураження декільком російським об’єктам, говорить про те, що цей дрон може виконувати завдання як і дрон камікадзе», – каже експерт.

Наприкінці серпня про такі картонні дрони заговорили вдруге. За допомогою них наші бійці вразили цілі в Курській області. Зокрема це були такі літаки як Су-30 та Міг-29. Пошкоджені і зенітні ракетно-гарматні комплекси «Панцир-С1» і радари до ЗРК С-300. І все таким маленьким, найпростішим дроном. Їх навіть не бачило російське ППО.

Головна причина в тому, що вони картонні. В прямому сенсі. Під час виробництва розробники використали вощений картон, але самі називають це тонким листовим пінопластом. Це робить безпілотник майже непомітним для російської ППО. Річ у тому, що на картон або пінопласт радіолокаційні хвилі реагують дуже слабко. На екранах ворожих РЛС з’явиться щось схоже на птаха.

«В принципі, це є дуже складне завдання. Ми бачимо, що не використовуються не тільки металеві, а і навіть композитні частини. Це робить дуже складним завдання і, фактично, крім електроніки і батарей, додатково речей, які РЛС може виявляти, там немає. Це робить його майже радіо прозорим. Лише дорогі високоточні комплекси здатні цей дрон на невеликій відстані вже від самого комплексу виявляти», – пояснив Долінце.

Вартість одного такого картонного дрона менше ніж 100 доларів. Натомість іранський «Шахед», який завдає схожих ударів, коштує від 10 до 20 тисяч доларів. Станом на початок вересня в Україні було вже 60 партій таких безпілотників. І це ще не все. Є інша версія, за якою Курський аеродром вразили не австралійські, а саме українські дрони. Вони між собою схожі у використанні авіаційного картону, втім мають різну систему наведення.

«Вивчивши відповідні кращі напрацювання, які є в тому числі, наприклад, австралійської розробки і був створений український аналог зі схожою аеродинамікою, і схожою компонуванням крила. Там конкретних особливостей, які прямо б відрізнялись складно сказати», – повідомив авіаційний експерт.

Наш подібний дрон має уламкову бойову частину направленої дії з вражаючими елементами, в склад яких входить карбід вольфраму. Їх кількість може сягати 1000. І здатна вражати легко броньовану техніку та літаки. Втім, щоб це не було, завдання виконане, а частина російської авіації вражена.

Андрій Стельмах