Замість паперових мап – актуальні електронні з точними координатами у планшетах, а у небі – невловимі безпілотники. Волонтери з благодійного фонду «Армія SOS» допомагають нашим воякам вже не перший рік. І напевно, важко знайти ті підрозділи, де не було б безпілотних Валькірій чи планшетів із програмою «Кропива». Про це йшлось в сюжеті телеканалу «Київ».

В  маленькому столичному офісі робота кипить і вдень, і вночі. Ззовні дуже скромне місце та цих людей знають фактично всі, хто зараз у вирі боїв. Бо волонтери з благодійного фонду «Армія SOS»  допомагають воякам фактично з 2014го-року. На стінах – безліч подяк, грамот і розписаних прапорів.

Одна з візитних карток благодійників – власноручно розроблений та збудований безпілотник – «Валькірія». На фронті наші хлопці дали літачку ласкаве прізвисько Валя. Валькірія – безпілотник типу «Літаюче крило». Такі апарати вже не один рік працюють на фронті. «Електронні очі» можуть детально роздивлятися позиції ворога і скоректувати вогонь нашої артилерії.

Волонтер благодійного фонду «Армія SOS» Олексій Савченко переконує, що цей БПЛА істотно вирізняється від схожих моделей і інших виробників: «Фішка літака в тому, що він стійкий до радіоприглушення. Дуже легко навчити пілота користуватися цим літаком, він простий в експлуатації», – розповідає Олексій.

Сучасна війна – це не лише про піхоту та кількість артилерії. Зараз протистояння виграє той, хто володіє більшим обсягом інформації. І тоді, коли наш ворог використовує паперові карти із застарілими ландшафтами, завдяки «Армії SOS» в українських захисників – новітній програмно-апаратний комплекс «Кропива».

Про нього розповідає волонтерка Антоніна – справжній фахівець в установці цієї програми на гаджети нашим бійцям:

«По-перше, це актуальні карти, тому що вони регулярно оновлюються. По-друге, це дає змогу координувати дії військовим. Це можливість визначення місцезнаходження, але з тими координатами, які можна одразу передавати на арту. Розрахунки робляться просто врази швидше – це оперативність, це час. Це найважливіший фактор, який є зараз на передовій», – ділиться волонтерка.

Ця мобільна система координат та орієнтації стає в нагоді не лише артилеристам. Запити, аби отримати гаджет зі встановленою «Кропивою» масово надходять і від розвідки, і від саперів, логістів та медиків з евакуаційних бригад.

Розробники програми переконують: за допомогою «Кропиви» можна ідеально налаштувати навіть систему нашої протиповітряної оборони. Але для цього необхідна чимала грошова допомога. Волонтер Олексій Савченко озвучує приблизні цифри:

«Наразі, ми збираємо 4,5 мільйонів доларів на систему автоматизації протиповітряної оборони у трьох областях. У протиповітряної оборони є локаційні установки, є пускові. І взаємодія між ними має бути максимально швидкою для їхньої ефективності», – додає волонтер.

Реалізувати цю систему планують вже до кінця року. Багато запитів від військових на безпілотники та планшети. Зараз готують для передачі на передову щонайменше 9 комплексів «Валькірій» та близько двох тисяч гаджетів із встановленою на них «Кропивою». Тож у волонтерів з «Армії SOS»  плани амбітні, відтак закликають усіх небайдужих допомагати благодійникам фінансово.

Олександр Храпач