З чого почалася і як відбувалася боротьба за Нагірний Карабах між двома країнами, йшлося у сюжеті КИЇВ24

35 років боїв між Вірменією та Азербайджаном, які чергуються з тимчасовим перемир’ям. За різними даними під час карабаського конфлікту загинуло понад 50 тисяч людей.

У Вірменії цей гірський район називають Арцах. В Азербайджані — Нагірним Карабахом. І кожна з країн вважає цю територію своєю.

Спірною вона стала ще після розпаду російської імперії, коли у 1918 році на Закавказзі утворилися три республіки: Грузинська, Вірменська та Азербайджанська. Статус Нагірного Карабаху залишився невизначеним. За контроль над ним та низкою інших регіонів починається вірмено-азербайджанська війна. Але у ході наступу Червоної армії і Вірменія, і Азербайджан потрапляють під владу більшовиків. Фактично, радянський союз окупував ворогуючі Азейбарджан та Вірменію, і спірну територію Нагірного Карабаху. Під владою СРСР Нагірний Карабах передали Азербайджанській соціалістичній республіці.

Вірменія стверджує, що за часів радянської влади керівництво Азербайджанської РСР переслідувало та дискримінувало вірмен, тоді як азербайджанська сторона заявляє, що саме азербайджанці зазнавали утисків. Насправді ж Москва діяла за принципом «розділяй та володарюй» і підтримувала обидві сторони, таким чином продовжуючи цей конфлікт.

У лютому 1988 року після безрезультатних протестів у Нагірному Карабасі з вимогою включити регіон до складу Вірменії починається Перша карабаська війна. Через чисельні зіткнення азербайджанці починають тікати з Вірменії та Нагірного Карабаху, а вірмени — з Азербайджану. У січні 1990 року у Баку відбуваються масштабні вірменські погроми, після чого Москва вводить до Баку радянські війська. Пізніше вони провели у Нагірному Карабаху операцію «Кільце» з метою роззброїти вірменські збройні формування, що призвело до збройних сутичок та жертв серед цивільного населення.

У 1992 році Організація договору про колективну безпеку підписала так званий ташкентський пакт і через 2 роки Карабаський конфлікт став «замороженим».

Тимчасового перемир’я вистачило на 22 роки. У квітні 2016-го у Нагірному Карабасі відбулись масштабні збройні зіткнення, які стали відомі як «Чотириденна війна». Тоді під контроль Азербайджану перейшла стратегічна висота Лала у Джебраїльському районі.

Через 4 роки Азербайджан почав наступ і повернув під свій контроль дві третини територій, втрачених після першої карабаської війни. А також перерізав сполучення між Єреваном та Степанакертом. У регіон зайшли російські «миротворці» для контролю єдиного шляху до Вірменії — Лачиського коридору.

Сутички відновилися у вересні 2022 року. Війська Азербайджану обстрілювали територію Вірменії. Єреван звернувся до організації договору про колективну безпеку та окремо до росії як до одного з підписантів угоди, але підтримки так і не отримав.