Про принцип роботи снарядів Smart 155 і чим вони відрізняються від касет, йшлося у випуску військового блогу Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
Дві цілі – одним пострілом. Українські артилеристи успішно працюють із німецькими високоточними снарядами. Такий боєприпас може замінити до 50 звичайних снарядів 155-го калібру. Українська армія вже десятки разів знищувала і танки, і навіть гарматно-зенітні комплекси росіян Панцир С1.
Smart 155 – це високоточний 155-міліметровий артилерійський снаряд, який здатний вражати ворожу бронетехніку навіть на ходу. На початку двохтисячних ці снаряди почали поставляти в армію Бундесверу. Німці взяли на озброєння 9 тисяч смартів, з якими чудово працює Самохідна артилерійська установка Panzerhaubitze 2000. Українські екіпажі теж працюють на них на фронті. Дальність пострілу – до 30 кілометрів.
«Ці боєприпаси розробляли в Німеччині ще наприкінці 80-х років. Уклали загальний проєкт, який вигляд повинні мати ці загальні боєприпаси, які від них треба очікувати характеристики згідно з поставленими бойовими завданнями. Реалізувати цей проєкт у залізі вдалося наприкінці 1990-х і саме 1998 року вони пішли у використання бундесверу», – розповів військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
Оператор гаубиці стріляє смартом по заданих координатах. Боєприпас над периметром розкладається на два суббоєприпаси, які на невеликих парашутах за допомогою комбінованої радіолокаційної та інфрачервоної головки самонаведення знаходять свої цілі.
«Датчики є активні й пасивні. Активні – це активний радар, який шукає ту чи іншу техніку для знищення, наприклад танк, який є, до речі, в базі цих боєприпасів, контури багатьох зразків. Або він використовує пасивні елементи. Це пасивний радар або інфрачервоний датчик і, відповідно, дальномір», – пояснює Коваленко.
Після визначення цілі суббоєприпаси спускають і з невеликої висоти вражають ворожу ціль згори, кумулятивний струмінь прошиває башту. Суббоєприпас влітає в танк на швидкості 500 метрів за секунду, тому на відео його майже непомітно. Так бійці 47-ї окремої механізованої бригади «Магура» знищили “аналоговнєтний” російський танк Т-90М «Прорив».
«Танки Т90 робили на базі танків Т72б. Цю машину створювали з прагненням російських конструкторів танкобудівництва імітувати бронювання “Леопард 2”. В бронюванні “Леопард 2” є у внутрішній башті броньовані панелі, що під відповідним кутом розміщуються. Радянські танкобудівники розмістили ці панелі під більш невигідним кутом. Якщо ти вгадаєш кут, то можеш взагалі пробити цю башту наскрізь», – розповів експерт.
Вражали наші бійці цими боєприпасами ракетно-гарматний комплекс “Панцир С1”. У нас Smart 155 випускають із гаубиць PzH 2000 та М109. Взагалі працювати зі смартами повинні більшість натівських самохідних артилерійських установок. Варто зазначити, що “Смарт 155” – це не касетний боєприпас. Оскільки він чітко знаходить свою ціль. І має лише два суббоєприпаси.
«Різниця полягає у тому, що касетний боєприпас – це деяка кількість суббоєприпасів, які розсіюються по якійсь площі, тобто цей суббоєприпас може як влучити в об’єкт, який треба знищити, так і не влучити. “Смарт” справді складається з кількох частин, цей боєприпас розпадається на кілька частин і після того, як він розпадається, влучно, високоточно вражає об’єкт», – пояснює Коваленко.
Скільки точно Україна за два роки отримала таких боєприпасів, невідомо. Але ними успішно користуються на фронті й досі. А ще минулого року Німеччина вирішила відновити виробництво “Смарт 155” і виділила майже 95 мільйонів євро.