Як все працює в одному зі столичних “ветеран хабів”, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Veteran HUB заснували у 2018-ому за підтримки громадської організації та благодійних фондів. Спершу в Києві, далі — у Вінниці та Дніпрі. До повномасштабної війни сюди за консультаціями приходили учасники АТО та ООС, а зараз ті, хто воюють від 24 лютого 2022-ого.

Щомісяця до столичного хабу приходить близько 600-700 відвідувачів. Це ветерани, чинні військові та їх родини. Запити дуже різні: проблеми в стосунках, пошук роботи, наслідки ПТСР.

Завоювати довіру ветерана нелегко. Зазвичай вони відкриваються тільки своїм побратимам. Втім якщо консультант в контексті, розмова піде легше.

«У них є своя специфічна мова, свої специфічні зв’язки, які зрозумілі в першу чергу ветеранам. Коли ветеран іронізує і ти можеш підтримати цю іронію, іноді чорну, тоді людина відчуває, що ти з ним на одній хвилі», – пояснює Ілля Шленьов, кейс-менеджер Veteran HUB.

У хабі працює цілодобова лінія підтримки. У телефонному режимі та онлайн фахівці безкоштовно надають юридичні та психологічні консультації й допомагають з пошуком роботи. Щомісяця — це близько 1000 запитів з різних куточків України.

«Практично щоденно звертаються військово службовці які можуть знаходитись безпосередньо на зоні бойових дій. Це можуть бути юридичні консультації й запити до психолога. Що стосується дружин чи партнерок військових, то звертаються з проблемами в стосунках з чоловіками, які повертаються з війни», – каже Ілля Мигун, координатор лінії підтримки.

Окрім цього, Veteran HUB – це простір, де відвідувачі можуть попрацювати в спеціально облаштованому коворкінгу або долучитися до лекції, тренування чи відкритого запису подкасту. Такі події відвідують і чинні військові, і ветерани з сім’ями, і цивільні.

Подібні заходи допомагають чинним військовим та ветеранам соціалізуватися в цивільному світі. Це на часі, адже кількість учасників бойових дій невпинно зростає. До початку повномасштабної війни таких було близько 465 тисяч, а зараз — майже 1,5 млн осіб.

«Ніхто не готовий до такої цифри. Питання в тому, що зараз завдяки нашим збройним силам, силам безпеки і оборони, які щоденно виконують свої бойові завдання, дають нам шанс як цивільному й відповідальному суспільству приготуватись до цього», – каже Артем Денисов, в. о. голови правління Veteran Hub.

Зі слів Артема, раніше питання ветеранів тривалий час замовчувалися. Ситуація почала змінюватися тільки кілька років тому, а найбільше після почату повномасштабної війни. Інтеграція ветеранів перемоги у суспільне та економічне життя це складова політики героїв, яку пропонує запроваджувати президент.

Попереду Покрова, Свято захисників і захисниць України. Це день, коли ми зобов’язані сказати: «Дякую!». Це найменше, що ми можемо зробити, але це перший крок аби кожен ветеран в Україні відчував прийняття та повагу.

Святослав Тромса