Кабмін продовжив державне регулювання цін на окремі види продовольчих товарів в період воєнного стану та трьох місяців після його припинення чи скасування.

В переліку — молоко, яйця, хліб, олія, борошно і курятина

Регулювання цін протягом зазначеного періоду здійснюватиметься шляхом встановлення граничного рівня торговельної надбавки (націнки) у розмірі не більш як 10% на обмежений перелік харчових продуктів, а саме:

— борошно пшеничне вищого сорту;

— молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці);

— яйця курячі категорії С1;

— птицю (тушки курячі, четвертини тушки курячої);

— олію соняшникову рафіновану;

— хліб житньо-пшеничний та батон.

Також з метою зниження тиску на бізнес скасували процедуру декларування зміни роздрібних цін на товари.

Яка ситуація із цінами на сільгосппродукцію та чого чекати далі, говорив в ефірі КИЇВ24 економіст Борис Кушнірук.

Що із цінами зараз

Цьогоріч ціни на городину та інші продукти вищі ніж минулого року оскільки зросли ціни на нафтопродукти і міндобрива та витрати на підтримку діяльності підприємств як господарських так і переробних.

«Як правило, влітку ціни на продукти харчування, особливо первинні – овочі, фрукти, молочні вироби, яйця – ціни в цей період навіть знижуються, тому що в цей момент найвища пропозиція. Тож липень і серпень це місяці, коли ціни навіть знижуються», – каже економіст.

Як впливає  війна на ціноутворення

Україна втратила великі території полів ще минулого року. Тому ринок існує вже без тієї пропозиції, яка була до повномасштабного вторгнення.

«Безперечно, потрібно розуміти, що, особливо, підрив Каховської ГЕС призводить до того, що на багато років ми позбудемось можливості мати гарні врожаї на Херсонщині та у Запорізькій області. І значної частини продукції, яку ми отримували протягом багатьох десятиліть звідти і, особливо, влітку за більш прийнятними цінами, вже не буде до того часу, поки ми не відновимо Каховську ГЕС, поки не відновиться ефективне землеробство на тих землях. Тому що вони потребують зрошення, а без нього там якісні врожаї отримати буде важко», – наголосив Кушнірук.

Чого чекати восени

А от з осені, безперечно, нас очікує зростання цін, бо зростають у вартості фактори виробництва і це буде призводити до вимушеного підвищення цін товаровиробниками.

Загалом, за словами економіста, прогнозувати, які будуть ціни восени важко, оскільки вони включають багато складових, в тому числі й те,  в якій мірі вдасться виробникам забезпечити якісне зберігання сільгосппродукції.

«Ми ж не знаємо в якому стані знаходяться наші сховища цієї продукції, яка зараз вирощується. При якісній організації зберігання ціни можуть залишатися. Тобто буде зростання, але не значне протягом осені і принаймні половини зими. На превеликий жаль, в Україні одна із нагальних проблем – що значна частина продукції  не має можливості для збереження. У нас немає якісних сховищ. Я ще до повномасштабного вторгнення писав, що якщо ми хочемо сприяти розвитку фермерства, держава повинна допомогти створити відповідну кількість сховищ і систему переробки цієї продукції. Тоді і дохідність виросте для сільгоспвиробників, особливо тих, які займаються вирощуванням не зернових, які ми експортуємо, а саме займаються овочами, фруктами, молочною продукцією тощо», – констатував Кушнірук.

Фото: Відкриті джерела