Що це за літак і які саме в нього функції у Чорному морі, йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Зернова блокада підняла напругу десятибального шторму в Чорному морі. Росіяни заявили, що вважатимуть іноземні судна з українським зерном перевізниками зброї. І будуть знищувати. Втім декілька кораблів попри загрози пройшли ще донедавна зеленим коридором. І пройшли успішно. Супроводжував їх літак НАТО Pi-8 Poseidon.

P8 Poseidon протичовновий літак, який перш за все виявляє ворожі кораблі та підводні човни. Їх сполучені штати почали застосовувати з 2013-го року. Цими літаками США заміняють старіші літаки такого ж призначення Р3 Оріон. Розробник усім відома американська компанія Боїнг. За основу для Посейдона взяли пасажирський лайнер 737.

«”Р”  у американського літака означає що це патрульна машина, морська патрульна машина. І вона виконує всі ці функції для яких призначена. Тобто здійснює патрулювання морського простору в прибережних водах. Або пошук підводних човнів, у зонах патрулювання вже підводних човнів у всьому світовому океані, тобто дуже далеко від берегів», – розповів авіаційний експерт Валерій Романенко.

Крейсерська швидкість P8 Poseidon 815 кілометрів на годину, а максимальна 907. Перегінна дальність польоту 8 300 кілометрів, а бойовий радіус 3 700. Окрім цього Посейдон дозаправляється у повітрі. Тому може виконувати бойове чергування стільки, скільки потрібно. Максимальна висота польоту 12,5 кілометрів.

Зовнішньо від Боїнга 737 цей літак відрізняється подовженим фюзеляжем, відсутністю ілюмінаторів, крилами та видозміненими двигунами. На Посейдон встановили радар APY-10, який здатний точно виявити морську ціль на рівні одного квадратного кілометра.

«В нього досить висока дальність, як для такого типу радара. По морських цілях він працює на 470 кілометрів, це 250 морських миль. Він працює на меншу дільність у разі потреби дати зображення з високою роздільною здатністю, тобто фотографічний тип зображення. Але все одно, якщо треба просто виявити об’єкт і спостерігати за ним, то він забезпечує понад 450 кілометрів», – каже Романенко.

Головне для чого створювали такий літак – це пошук підводних човнів. Для цього спеціальні гідроакустичні буї із сенсорами, які літак скидає за потрібними координатами в морі, де ймовірно пройде ворог.

«Це така сигара довжиною від 1 до 1,5 метри, яка скидається на парашуті, спускається у воду і після цього випускає на невелику глибину на кабельний тросик гідрофон. Цей гідрофон слухає всі шуми моря і передає моментально через лінію радіозв’язку цей шум на борт літака, а його вже аналізують оператори», – розповів експерт.

Екіпаж літака складається з 9 осіб. Це 2 пілоти та 7 операторів. З них 5 якраз працюють з гідроакустичними буями та сканують все що під водою.

«Поставили там 4-6 буйків і слухають. Знайшли шум характерний для човна. Поставили наступну серію буйків, через деякий час отримують сигнал від цієї серії. Відразу мають напрямок руху підводного човна і його швидкість. І далі, скидаючи нові і нові серії цих буйків відстежується шлях підводного човна фактично на будь-якій глибині», – розповів Романенко.

P8 Poseidon здатен не тільки стежити, а і знищувати цілі. Проти підводних човнів використовуються глибинні бомби або торпеди Марк-54. Її швидкість під водою сягає 74 км/год, а дальність ходу 9 кілометрів.

На підвіски літака встановлюються і протикорабельні ракети Гарпун, які випускає ця ж компанія Боїнг ще з 70-х років минулого століття. Гарпун обладнаний радіолокаційною системою самонаведення і має наднизьку траєкторію польоту. У варіанті з літаків вони використовуються без твердопаливного прискорювача, оскільки літак їх сам розганяє.

«Під крилами Посейдон має 4 пілони, на які можна підвісити до 4 ракет Гарпун. Це проти корабельні ракети, здатні вражати різні надводні і, так би мовити, наземні цілі. Ракета має вагу 519 кілограмів. Здатна вражати цілі на дальності до 300 кілометрів. Там різні варіанти, є 240, є 300 в залежності від модифікації», – розповів авіаційний експерт.

Ізраїльський корабель Ams1 став першим, який попри погрози Росії пішов до порту Ізмаїл. Слідом за ним прийшли судна з Туреччини та Греції. І невідомо чи ніс Посейдон озброєння. Але сама його присутність – це своєрідний сигнал. У росіян теж є схожого роду літаки.

«У росіян є літак Іл-38, який виконує ті самі функції. Щоправда, він екстремально застарілий. Іл-18 на базі якого створено цей протичовновий патрульний літак Іл-38 він створений 1956 року, приблизно через 3-4 роки почали встановлювати радіоелектронне обладнання. Там немає таких радарів на таку дальність і немає такої високої роздільної здатності», – зазначив Романенко.

Чи насміляться росіяни атакувати міжнародні цивільні кораблі, які йтимуть безпосередньо в саму Одесу важко спрогнозувати,  але Україна вже заявила, що тоді теж атакуватиме судна, які йтимуть до російських портів в Чорному морі, вважаючи їх перевізниками зброї.

Фото: Відкриті джерела