Як це працює, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Після поранення в голову під Бахмутом військовий Руслан Гаврилюк пережив інсульт, 5-денну кому і надскладну операцію. Потім 2.5 місяці не вставав із ліжка та перестав контролювати праву ногу. На шляху відновлення чоловік змінив 5 реабілітаційних центрів. У цьому, в Білій Церкві, лише другий тиждень, але позитивні зміни відчув одразу.
«Динаміка одужання набагато краща, щоб ви розуміли я приїхав сюди з милицею, а на сьогоднішній дань в мене є можливість вже ходити без милиці. Я вважаю що це результат», – каже військовий.
Стрімкого прогресу в відновленні ходи добився завдяки тренуванням високої інтенсивності. Вони — частина методу гострої реабілітації, яку у Білій Церкві практикують від початку року. Сенс підходу полягає в тому, що робота з відновлення пацієнта розпочинається у так званому «гострому періоді». Наприклад на 2-3-й день після інсульту.
«Пацієнтам даємо надвисокі навантаження на певних високих пульсах і ми починаємо такі заняття з пацієнтами уже після 7 дня після захворювання або травми і завдяки тому, що ці навантаження є високі, людина робить багато кроків, це на високій дуже інтенсивності», – пояснив керівник реабілітаційного центру Володимир Магась.
Методику гострої реабілітації українські фахівці перейняли у норвезьких колег. І стверджують, що такий підхід можна використовувати для 70% пацієнтів. Інтенсивні навантаження відновлюють нейронні зв’язки. А тому людина повертається до нормального життя швидше ніж з використанням пасивних методів.
«Гостра реабілітація вона неймовірно важлива для пацієнтів, для того, щоб вони повернулися в самостійне життя і виконували всі ті навички які вони могли втратити під час свого захворювання. Вона надає допомогу пацієнту базуючись на його цілі та на його запити. Раніше реабілітація була з пасивною парадигмою, з пасивним розумінням. Поїхати в санаторій, ніби реабілітуватися. Але насправді це не реабілітація. Тобто пасивні методи — такі як електрофорез, магнітотерапія, ультразвук, масаж, це про відпочинок», – зазначила освітня координаторка українсько-норвезької співпраці в галузі розвитку Марія Торопчина.
Реабілітацію проводять на базовому обладнанні, без використання дорогих апаратів. Тренажером тут слугують навіть звичайні лікарняні сходи. Головне у підході — злагоджена робота усіх, хто працює з пацієнтом. Кожен з них оцінює прогрес конкретної людини та її потреби. А потім вносить свої корективи в реабілітаційний план.
«Коли вся команда працює на якусь визначену ціль дійсно воно приносить дуже круті результати. В мене допустимо був результат, коли військовий, якого привезли сюди після 2 місяців лікування і реабілітації в іншому місці, привезли до нас на швидкій допомозі, він трохи сидіти міг. А за 4 тижні він на маршрутці поїхав своїми силами», – розповів керівник центру Володимир Магась.
Допомагають у центрі безкоштовно, і не лише військовим. Головне — мати спеціальне направлення на реабілітацію від лікаря.
«Я не прийшла, я прискакала на одній нозі, я не могла навіть зігнути ногу, вона в мене була в одному положенні. На сьогодні вона вже згинається повністю коліно, я навіть вже можу переходити з ходунків на милиці. Також мені надають послуги психолога, також не мало важливо насправді, тому що коли в тебе така травма і реабілітація починається, в тебе є страх, ти боїшся болю, а психологія працює з тобою і пропрацьовує ці моменти і набагато легше, чесно», – ділиться враженнями пацієнтка центру реабілітації Олександра.
У Білій Церкві впевнені, що застосовуючи такий підхід у інших реабілітаційних центрах, набагато більше пацієнтів уникнуть ускладнень та швидше повернуться до звичного життя.
Юлія Махових