Про це в ефірі КИЇВ24 розповів експерт-міжнародник Тарас Семенюк.
Можна говорити про відкриття умовного другого такого фронту, який, очевидно, частково пов’язаний із війною в Україні. Пам’ятаємо, що перша війна, яка була у 2019 році, фактично була виграна з Азербайджаном. Тобто Вірменія сподівалася отримати підтримку від країн ОДКБ.
За словами експерта, згідно зі статутом ОДКБ, Вірменія мала б отримати військові підтримку.
Натомість Росія фактично “кинула” Вірменію. І, очевидно, Вірменія в цьому зробила певні висновки. Останні заяви офіційного Єревана були саме на зближення із Заходом. Тому це може виглядати сьогодні як завершальний етап ось цієї війни, яка була розпочата у 2019 році, а потім була поставлена на паузу. Або може бути чимось більшим, ніж просто локальний конфлікт. Тому подивимось, як буде розвиватися ситуація.
Нагадаємо, що вдень 19 вересня Азербайджан почав військову операцію в Нагірному Карабасі. Там зазначили, що у рамках заходів “із застосуванням високоточної зброї на передній лінії та в глибині виводяться з ладу позиції формувань збройних сил Вірменії, їх довготривалі вогневі точки, а також бойові засоби та об’єкти військового призначення”.
Довідка
Територіальна суперечка між Азербайджаном та Вірменією стосується території так званого Нагірного Карабаху й триває з кінця 1980-х років. При СРСР територія належала Азербайджанській РСР, а населяли її переважно вірмени. В 1991 році регіон оголосив про “незалежність” і назвався Нагірнокарабаською Республікою, це відбувалось за підтримки Вірменії.
У листопаді 2020 року, після чергового загострення ситуації, Азербайджан взяв під контроль райони навколо Нагірного Карабаху та символічне місто Шуші. На наступний день після захоплення прем’єр-міністр Вірменії Пашинян, президент Азербайджану Алієв і президент Росії Путін підписали мирну угоду про припинення війни в регіоні.
Останнє загострення почалося в березні цього року, коли через стрілянину загинули люди. 14 травня 2023 року Азербайджан і Вірменія погодилися вжити подальших заходів для делімітації кордону. Сторони підтвердили своє визнання так званої Алматинської декларації, яка підтверджує територіальну цілісність Вірменії та Азербайджану.
Фото: відкриті джерела