Про героїчність наших захисників і захисниць йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Їх називали бандами націоналістів, селянським військом і загонами бандерівців. Та насправді УПА – це перша і єдина професійна народна армія у світі.
«Говорячи про УПА ми говоримо про рух опору, який ставив собі за мету проголошення української незалежної держави і її подальший розвиток», – розповідає військовий історик Василь Павлов.
Перші загони УПА налічували трохи більше сотні повстанців і зібрані були ще у 1941 році. А у лютому 1943 вони провели свій перший бій.
«Це була так звана УПА-полісська січ. Вона була сформована на території сучасної рівненської області. Першою столицею УПА неофіційно вважається місто Олевськ», – каже історик.
Головними противниками повстанців були представники нацистської Німеччини і радянська окупаційна влада.
«Але окремим фронтом УПА був так званий польський фронт. УПА протягом 1943-45 рр. мала доволі багато конфліктів з Армією Крайовою. Це польський рух опору, який дфіяв також і на території України», – розповів історик.
Однак кремлівська пропаганда десятиліттями спотворює реальну історію українських повстанців і не визнає силу українського руху на полі бою, зокрема у боях з німцями.
По справжньому народна армія не фінансувалась жодною з існуючих на той час політичних сил і була самостійним рухом. Повстанці діяли виключно в інтересах української національної ідеї.
«Кожен рух опору, який діє на окупованій території, спирається насамперед на підтримку з одного боку місцевого населення, а з іншого боку він спирається на те, що зможе захопити у ворога. Фактично було два основних джерела забезпечення – це підтримка місцевого населення, яке надавало на початковому етапі прихисток, надавало продовольство, могло частково забезпечити необхідним одягом, але основна маса забезпечення – це все ж таки були бойові трофеї», – каже Павлов.
Для УПА була характерна партизанська тактика. Повстанці у боях здобували собі зброю і одяг. З історичних документів відомо, що це була суміш радянського і німецького однострою та озброєння. Окрім українців, у складі УПА воювали євреї, росіяни та багато інших іноземних бійців.
«Там були і вірмени, і азербайджанці, і грузини. Так само єврейська спільнота була представлена в УПА, але це були, головним чином лікарі. Серед учасників УПА також був бельгієць Даніел Газенбрукс, який очолював одну з підпільних радіостанцій», – розповів експерт.
У 1943 році кількість повстанців складала понад 40 тисяч бійців. Серед них – багато жінок, які були лікарками медсестрами, друкарками, зв’язковими, розвідницями.
«Якраз із жінок були дуже добрі розвідниці. Вони могли задурити мізки ворогу, тому що ворог – чоловіки, дивлячись на красу жінок, на їхнє кокетство, втрачали цю голову», – пояснив Владислав Куценко, керівник ВІК «Повстанець».
Досі існує міф, що повстанцями керував Степан Бандера. Це кремлівська пропаганда. З 1941 року він був в’язнем у Німеччині.
Першими командирами УПА були Василь Івахів та Дмитро Клячківський. А найбільших перемог УПА здобула під командуванням Романа Шухевича.
«Найголовнішим досягненням УПА є те, що вона пронесла ідею України і те, що вона ідею спротиву і можливості спротиву в надзвичайно складних умовах. І ось зараз саме легендаристика УПА, деякі символи УПА і їхні підходи до ведення бойових дій є надихаючими і мотивуючими для значної частини українців», – пояснив історик Василь Павлов.
Формально великий опір руху УПА завершується у 54 році, коли радянська армія захопила тодішнього командира Василя Кука.
«А останній бій повстанці прийняли аж в 1961 році, але формально УПА ніколи не була розпущена і формально вона не припиняла опору», – додав Павлов.
З 2015 року бійців УПА визнано борцями за незалежність України. А з 2018-го року повстанці мають статус учасників бойових дій.