Як усе відбувалося, що стало причиною, і як ця відставка вплине на допомогу Україні, йшлося у сюжеті КИЇВ24
Палата представників США відправила у відставку спікера Маккарті. Це сталося вперше в американській історії. “За” проголосували 216 конгресменів. Проти виступили 210.
Свої голоси за відставку віддали вісім республіканців і це переламало хід голосування. Пропозицію відправити Маккарті у відставку висунув його однопартієць Метт Гетц після того, як спікер не допустив шатдауну. Мовляв, Маккарті підтримав і протягнув законопроєкт про фінансування уряду США до 17 листопада, але при цьому не запровадив жодних скорочень витрат.
«Мій друг з Оклахоми каже, що мої колеги та я, які не підтримують Кевіна Маккарті, занурять Палату представників і країну в хаос. Хаос — це спікер Маккарті. Хаос — це той, кому ми не можемо довіряти. Кевін Макарті говорив нам одне, а робив зовсім інше», – заявив Гетц під час дебатів.
Кевін Маккарті жодної провини за собою не відчуває. Каже, що за день до шатдауну – 30 вересня ухвалив правильне рішення, щоб не допустити урядового колапсу. Мовляв, підтримав тимчасовий бюджет на 45 днів задля блага американського народу.
«Робити правильні речі не завжди легко, але це необхідно. Я не шкодую про свій вибір. Це моя відповідальність. Це моя робота. Я не шкодую про переговори. Наш уряд був створений, щоб знаходити компроміси. Я не шкодую про свої зусилля зі створення коаліцій і пошуку рішень. Мене виховували вирішувати проблеми, а не створювати їх. Я програв голосування сьогодні, але почуваюся щасливим, що послужив американському народу», – сказав він.
Деякі республіканці виступили проти усунення спікера Кевіна Маккарті, мовляв, це викликало розкол і безлад у партії.
«Це не стосується спікера Маккарті, це особисте. Гетц зірвав усі домовленості і відібрав у нас важелі впливу протягом наступних 42 днів, коли ми повинні були бути тут, щоб працювати над законопроєктами про асигнування. Республіканцям потрібно навчитися триматися разом, і боротися з демократами, а не одне з одним», – заявила представниця республіканців Ніколь Маліотакі.
Українське питання теж стало складовою відставки Маккарті. Однопартійці стверджували, що спікер нібито уклав таємну угоду з президентом США Джо Байденом, яка мала на меті продовжити підтримку Києва. Попри те, що в тимчасовому законопроєкті бюджету, про продовження допомоги не йшлося. Джо Байден напередодні підтвердив, що домовленість зі спікером була.
Тепер ця угода потребує результативного голосування в Конгресі, але якщо Палата представників буде фактично заблокованою через відсутність спікера, ухвалити таке рішення буде нелегко.
Утім, в Білому домі висловили впевненість, що попри ситуацію з відставкою Маккарті Конгрес зможе підтримати додаткове фінансування для оборонних потреб України.
Історик Принстонського університету Шон Віленц твердить, що усунення Маккарті сталося через позицію представників Республіканської партії, близьких до Трампа. І цей крок дозволить колишньому президенту досягти вагомих цілей.
«Те, що ми бачимо сьогодні, є останньою частиною державного перевороту Дональда Трампа, який досі триває. Це політика хаосу. Я вважаю, що це тріумф для Трампа. Зараз йому вдалося зробити те, чого він не зміг зробити 6 січня, тобто захопити Палату представників», – вважає Віленц.
Наразі тимчасовим спікером палати став представник Патрік МакГенрі з Північної Кароліни. Пошук нового голови може бути вкрай проблематичним: Демократична партія має меншість в Палаті представників, тож на крісло спікера претендувати не може. Натомість група трампістів-республіканців, здатна заблокувати обрання будь-якого спікера від своєї партії. У січні обрати спікера через їхню позицію вдалося лише з 15-ї спроби. Сам Кевін Маккарті сказав журналістам, що більше не балотуватиметься на цю посаду.