Про це йшлось в ефірі КИЇВ24.
США викупили у Йорданії 60 самохідних зенітних установок, які вже найближчим часом будуть в Україні. І ці “зенітки” дуже важливі для зимової оборони проти російського енергетичного терору.
Йдеться про установки німецького виробництва, які 2013 року Нідерланди продали Йорданії, отримавши за угоду лише 21 мільйон євро. З останньою 60-тою установкою нідерландська армія попрощалася ще у 2016 році. Тепер США вже викупили “Гепарди” за 110 мільйонів євро. Серійне виробництво цих зеніток почали 1973 року. І для Бундесверу випустили 420 машин, для бельгійців – 55 і Нідерландів – 95. Далі вони продавалися з рук в руки.
“Коли її розробляли, НАТО готувалося до війни з радянським союзом. Поступово “Гепарди” почали знімати з озброєння ставивши більш сучасні ракетні системи. Але на війні в Україні ці самохідні зенітки продемонстрували свою ефективність. Вони чудово збивають російські розвідувальні та ударні безпілотники. В тому числі іранські шахеди. І світ зрозумів, що це дешевше, ніж витрачати на такі цілі дорогі ракети. До речі, компанія “Рейнметал”, подивилась на роботу “Гепардів” і створила нову шахедобійку – зенітну установку “Скайнекс””, – розповідає Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ.
Наразі в Україні 49 “Гепардів”, їх передала Німеччина. До кінця року “зеніток” вже повинно налічуватись 79 одиниць. США ще в червні обіцяли передати 30-ть зеніток до кінця року. І можливо ще 30-ть із 60-ти викуплених ми отримаємо вже в наступному році.
Гепард виявляє повітряні цілі за 15 кілометрів. На самохідному зенітному комплексі стоїть радар та дві 35-міліметрові скорострільні гармати виробництва швейцарської компанії “Ерлікон”. Швидкострільність – 550 пострілів на хвилину. Боєкомплект складається з 640-ка снарядів. Окремо ще 40 бронебійних в разі ведення вогню по наземній бронетехніці.
Німецька компанія Rheinmetall поставить українській армії 300 тисяч снарядів до “Гепардів” за 168 мільйонів євро. Вони навіть відкрили виробництво в Німеччині, оскільки перед тим виробляли в Швейцарії, яка зберігає нейтралітет щодо війни в Україні і відповідно передавати їх не дозволила. Всього за цей рік має надійти 40 тисяч боєприпасів для цих самохідних зенітних установок.
Щодо мобільності, то Gepard на гусеницях розганяється до 65-ти кілометрів на годину із запасом ходу в 550 кілометрів. На “зенітці” встановлені ефективна система управління вогнем та бортової навігації. І попри вік в Україні “Гепарди” перехоплюють 80% повітряних цілей. Тому 60 нових машин чудово допоможуть у зимовій обороні від російського енергетичного терору.
Андрій Стельмах