Які нові можливості відкриє коаліція для України, йшлося у матеріалі КИЇВ24.
Два кораблі класу Sandown, 20 машин амфібій Viking і 23 рейдових судна. Усе це незабаром отримають наші Військово-морські сили, щоб зміцнити обороноздатність у Чорному морі. А допомагатимуть постачати цю техніку Велика Британія та Норвегія, які об’єдналися в морську коаліцію.
«Ми допоможемо Україні зміцнити її військово-морську оборону та покращити її здатність діяти вздовж власного узбережжя. Свобода пересування та відкритість торговельних шляхів у Чорному морі має вирішальне значення», – заявив міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам.
«Цей момент є тривожним дзвінком для Заходу, моментом ще раз відновити нашу цілковиту рішучість і довести, що Путін неправий», – наголосив міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс.
Після виходу росії із зернової угоди Кремль намагається всіляко блокувати український експорт морем, зокрема, мінує корабельні маршрути. Та від російських мін страждає не тільки Україна, а й, до прикладу, Румунія, Болгарія та Туреччина. Після повномасштабної війни в цих країнах військові водолази час від часу виявляють і знешкоджують міни, що дрейфують у їхніх водах.
Старт коаліції знаменує новий етап у підтримці України на морі: надалі це посилить захист Києвом власних територіальних вод і зміцнить безпеку в чорноморському регіоні в цілому, каже речник командування ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук.
«Основна мета створення цієї коаліції – підвищення бойових спроможностей військово-морського флоту України. Це досить розгорнута програма», – підкреслив він.
Та й окрім надання нашій державі кораблів та техніки, учасники коаліції здійснюватимуть підготовку катерного складу морської та річкової флотилій ВМС, морської піхоти, протиповітряної та протимінних підрозділів.
«Людей фактично потрібно готувати наново. Вони мають пройти бойове злагоджування, тому що корабель це складний механізм, на якому задіяно одразу багато людей. Якщо екіпаж танка складається в середньому з 3-4 осіб, то екіпаж корабля може складатися з сотні осіб», – розповів Плетенчук.
Сама ж морська коаліція може збільшуватися — до неї можуть приєднатися середземноморські країни. Адже мінна загроза від рф у Чорному морі існуватиме й по закінченню війни ще багато років.
«Це та загроза, яка залишатиметься навіть після перемоги ще достатньо довго, я нагадаю, що Чорне море тралили від мін десь 10 років після закінчення другої світової війни», прогнозує політолог-міжнародник Дмитро Левусь.
А ось сама Україна від початку російської агресії значно наростила свої спроможності на морі. ЗСУ планомірно знищують російський чорноморський флот, використовуючи морські дрони. Своєю чергою Кремль намагається залучати більше сил для боротьби з українськими морськими безпілотниками. А також намагається скопіювати їхню технологію.
«Вони працюють над цим і ретельно збирають уламки, залишки українських морських дронів. Пробують як можна більше зібрати із залишків щось, що буде працювати, і спробувати налагодити виробництво», пояснює речник ГУР України Андрій Юсов.
Та поки загарбникам це не вдається. А ось українські військові й далі успішно нищать флот рф. Наразі на озброєнні ЗСУ безпілотники Марічка, Sea baby та Магура Ві5. Саме з їхньою допомогою Сили оборони вразили фрегат “Адмірал Макаров”, морський тральник “Іван Голубець”, розвідувальний корабель “Іван Хурс”, патрульне судно “Сергій Котов” та десантні катери “Акула” й “Серна”.