Законопроєкт передбачає, що термін служби військовозобов’язаних під час мобілізації становитиме 3 роки.

Народний депутат фракції “Європейська солідарність” Олексій Гончаренко вважає, що законопроєкт у такій редакції не можна приймати.

“Моя думка, що законопроєкт про мобілізацію в такій редакції приймати не можна. Головне моє зауваження це термін служби. З одного боку добре, бо я вносив у березні законопроєкт про термін служби 18 місяців. В травні місяці Зеленський відповів на петицію під законопроєктом, що не може бути демобілізації під час війни. Я вважав, що це дуже неправильна позиція. Тепер Уряд пропонує визначити термін служби, але цілих три роки, що, на мою думку, є занадто багато. Нормальним терміном є 18 місяців, а далі заміна військовослужбовця. Якщо військовослужбовець втомився і хоче повернутися додому, він має мати таке право” – сказав Гончаренко в етері телеканалу “КИЇВ24”.

Народний депутат також закликав Уряд розробити план демобілізації, щоб військовозобов’язані знали, коли вони зможуть повернутися додому.

“Я пропоную Уряду розробити план демобілізації, щоб військовозобов’язані знали, коли вони зможуть повернутися додому. Це дуже важливо для морально-психологічного стану наших військових. Якщо вони не знають, коли вони зможуть повернутися додому, це негативно впливає на їхню роботу” – зазначив парламентарій.

25 грудня Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроєкт про удосконалення окремих питань мобілізації, а саме військового обліку та проходження військової служби.

У законопроєкті йдеться про:

  • зміну призовного віку з 27 до 25 років;
  • удосконалення процедури військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • надання можливості військовослужбовцям, яких звільнено з полону, відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
  • встановлення, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;
  • виключення з переліку висновків військово-лікарських комісій висновку про обмежену придатність до військової служби;
  • виключення строкової військової служби – як виду військової служби та звільнення зі служби у запас всіх військовослужбовців строкової військової служби;
  • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
  • встановлення обмеження прав громадян України, які ухиляються від взяття на військовий облік та проходження військової служби;
  • залучення до заходів рекрутингу на військову службу центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості та центрів рекрутингу.

Також, безпосередньо у проєкті закону запропонували, щоб повістка про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки надсилалась громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.

Нагадаємо, що Міністр оборони Рустем Умєров заявив, що повна демобілізація для військовослужбовців буде можливою тільки після війни.

19 грудня на пресконференції, присвяченій підсумкам року, Володимир Зеленський повідомив, що військове командування має потребу у додатковій мобілізізації близько 400 000 — 500 000 тисяч людей.