Про це пише видання Financial Times
У повідомленні йдеться, що різке зростання постачання сучасних верстатів стурбувало союзників України, які намагаються обмежити доступ Росії до цього обладнання.
За даними російської митниці, у липні китайські виробники поставили обладнання на 68 мільйонів доларів, хоча цей показник у лютому 2022 року становив 6,5 мільйона доларів.
Російський імпорт інструментів з числового програмного управління з ЄС різко скоротився у зв’язку з посиленням обмежень з лютого 2022 року. Аналітики вважають, що Москва прагне отримувати інструменти з ЧПУ з джерел, які не підпадають під міжнародний контроль.
Митні декларації показують, що в липні на частку пристроїв з ЧПУ китайського походження припало 57% російського імпорту за вартістю, тоді як до війни цей показник становив всього 12%. Крім того, Москва імпортує значні обсяги інструментів з ЧПУ, вироблених на Тайвані й в Південній Кореї.
Зазначається, що в листопаді США ввели масштабні санкції щодо всіх великих російських імпортерів інструментів з ЧПУ. Тож, китайські компанії, які продовжують торгувати з російськими імпортерами, тепер ризикують потрапити під санкції США. Це поставить під загрозу їх здатність торгувати на інших ринках. Китайські постачання товарів, включаючи нафту, обладнання, споживчі товари та авто, допомагають підтримати постраждалу від санкцій російську економіку.
Олександр Габуєв, директор Російсько-євразійського центру Карнегі в Берліні, повідомив, що чинні санкції США і заходи експортного контролю проти військових підрядників Пекіна з інших питань змусили багато китайських компаній ігнорувати потенційні санкційні ризики США.
Багато китайських компаній очікують, що рано чи пізно всі компанії, пов’язані з Народно-визвольною армією, потраплять під санкції. Тому вони вважають, що або можна спробувати залишитися на ринку, уникаючи поглиблення військових зв’язків, і все одно потрапити під санкції, або можна просто піти напролом.
Пекін наполягає на тому, що не постачає смертоносну зброю до Москви й заперечує підтримку військових дій РФ, але також відкидає застосування санкцій.
Відомо, що голова КНР Сі Цзіньпін в жовтні повідомив Володимиру Путіну, що річний обсяг торгівлі між двома країнами досяг “максимуму” і становить майже 200 мільярдів доларів.