Про це повідомляє видання Bloomberg.
У виданні повідомляють, що 26 країн-членів ЄС готові прийняти пакет військової допомоги Україні на саміті в Брюсселі 1 лютого незалежно від підтримки Угорщини, про це їм повідомило джерело в уряді ЄС.
Зазначається, що підготовка до подібного сценарію вже добре просунулася, про це говорять чиновники.
Подібний сценарій передбачає, щоб решта країн-членів надавали військове фінансування Україні поза бюджетним процесом ЄС.
За словами джерел, у виданні зазначають, що, якщо глава угорського уряду вирішить піти цим шляхом, ЄС може розпочати наступний етап штрафних заходів проти Будапешта, що може призвести до позбавлення його права голосу як країни-члена.
Експерти вважають, що таким чином в уряді ЄС можуть початись ширші зіткнення на тлі попереджень прем’єр-міністру Словаччини Роберту Фіцо.
Вето Угорщини
Нагадаємо, що у грудні 2023 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокував ухвалення рішення ЄС щодо програми бюджетної допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Він зазначив, що ЄС повернеться до розгляду питання фінансової допомоги Україні на початку 2024 року.
Пізніше він додав, що Угорщина може зняти вето на пакет допомоги. Але за умови, що Європейська рада затвердить голосування за виділення коштів на щорічній основі. Це дозволить угорському премʼєру блокувати фінансування України щороку або отримати поступки від Брюсселю за відмову від вето.
Також Орбан погодився на двосторонню зустріч з президентом України Зеленським. Втім, коли відбудеться перша зустріч між двома лідерами від початку повномасштабної російської агресії, поки не відомо.
Слід зазначити, що влада Угорщини підтримує тісні зв’язки з країною-агресоркою. Так, 17 жовтня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та президент РФ Володимир Путін провели зустріч у Китаї, у площині пекінського саміту.
А поки інші країни Європи активно шукають альтернативу російським енергоносіям, Угорщина збільшує імпорт газу з РФ.
16 січня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не дозволить обмежити права Угорщини у Європейському Союзі. Зокрема це стосується і права голосу. Крім того, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо виступив проти можливого членства України в НАТО. Він обіцяє перешкоджати цьому процесу, адже, на його думку, розширення Альянсу спричинить початок третьої світової війни.