Детальніше про це йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Про ці винищувачі мова заходила ще минулого року, але коли пріоритет поставили на американських F16 про них і не згадували. Але нещодавно посол Франції В Україні Гаель Весьє заявив, що ці літаки прибудуть в Україну через декілька місяців. Тобто наші пілоти вже вчаться і швидше за все почали нальоти ще задовго до офіційних заяв.
«Загалом льотна підготовка проходить в три етапи: спочатку літак первинної підготовки (як правило, це 2-місний, 3-місний поршневий літак), після цього «едвансед трайнер» (літак який перехідний між першим літаком і бойовим літаком), і завершується все бойовою підготовкою на одномісному літаку», – розповідає фахівець з авіації Валерій Романенко.
Офіційно про передачу Україні цих літаків президент Франції Емануель Макрон повідомив 6 червня. Взагалі перші моделі цих винищувачів розробили ще в 70-их роках. І взагалі він вважався основним літаком Франції до початку 21 століття. Було 9 різних модифікацій. І ми отримаємо Міражі саме версії 2000-5.
«Це окремий варіант літака, який спеціалізується на завданнях ППО. Бо, на приклад, Mirage 2000D здатний нести ракети SCALP. Це для нас більш цінна позиція. Є там ще інші міраж 2000С – це універсальний літак. А той що нам пропонують 2000-5 це винищувач ППО і нічого більше. Можливо вони можуть використовувати ці крилаті бомби, які нам дали французи Хамери. Але це небезпечно буде — застосовувати ці літаки біля лінії фронту», – каже експерт.
Справді, Mirage 2000-5 з’явилися у Франції, коли була потреба у винищувачах, які б могли запускати ракети з активною головкою самоноведення саме проти повітряних цілей. У літака 9 підвісок для озброєння. Ця версія може нести різні типи ракет класу повітря – повітря. До прикладу французькі MICA із дальністю на 80 кілометрів. з інфрачервоною або радіолокаційною головками самонаведення.
«Вони можуть нести ракети MAGIC. Ці ракети дешевші мають меншу дальність до 35 кілометрів, але вони різко дешевші, але вони мають дві гармати DEFA, які дозволять нищити ті ж шахеди чи крилаті ракети просто гарматним вогнем», – уточнює Романенко.
Але все ж літак має і свої плюси. Оскільки Міражі модернізовані. В цій версії 2000-5 вони отримали нові радари від французької компанії Tales, які виявляють цілі за 130 кілометрів. І можуть одночасно вести вісім та пустити ракети по чотирьох одночасно. Тобто знищити зграю шахедів, а вони часто так і літають. Або по крилатих ракетах. Ті ж калібри, ті ж Х101. Але якщо говорити про дуелі із російською авіацією, то це справді не робота для Міража. Ці винищувачі не можуть нести ракети АІМ із дальністю від 120 до 180 кілометрів. Тут перевага в F-16.
«Тут ще проблема що французам доведеться стріляти з малих висот уразі бою. Ми не можемо на великій висоті наближатись до лінії фронту. А росіяни будуть працювати з великих висот. Вони свої 120 км реалізують, а французьких ракет дальність впаде до 60-40 км залежно від висоти застосування», – пояснює експерт.
Загалом у Франції є 27 бортів Mirage 2000-5 та 7 двомісних тренувальних літаків. Їх всі списують. Тому швидше за все ми і отримаємо всі ці винищувачі, оскільки Франція обіцяла передати все озброєння, яке вони виводять з експлуатації. Тобто це чудове поповнення для нашої протиповітряної оборони. В країнах НАТО винищувальна авіація регулярно використовується для перехоплення ворожих ракет.
Андрій Стельмах