Про це заявив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш в інтерв’ю Interia.
Посадовець вважає, що «етико-історична умова» щодо Волинської трагедії в контексті вступу України до Європейського Союзу — це «найбільш чесний підхід, який можна застосувати».
Тому, що ми не ставимо це питання, як умову гуманітарної чи військової підтримки. Ми допомагали й допомагаємо беззастережно там, де на кону життя людей і де ми вважаємо, що можемо сприяти тому, щоб Росія програла війну.
За його словами, вступ України до Євросоюзу є можливістю для розвитку та вищого зростання ВВП, а не життєво важливим питанням «бути чи не бути».
Ми можемо обумовити цей розвиток і, на додаток до умов, які ставить ЄС, ми можемо поставити свою етичну та історичну умову щодо Волині.
Він висловив задоволення, що отримав у цьому питанні підтримку уряду, в тому числі прем’єр-міністра Дональда Туска.
Чітка і сильна позиція всього уряду в цьому питанні, включаючи величезну прихильність прем’єр-міністра, змушує українську сторону давати сигнали про те, що вона почне ексгумації з 2025 року.
Урядовець також наголосив, що питання ексгумацій жертв Волинської трагедії не є питанням польських родин проти України. На його думку, це питання «дій української держави проти польської держави».
Косіняк-Камиш підкреслив, що польська влада наразі невдоволена підходом України до питання проведення ексгумації.
Ексгумації відбуваються на двосторонній основі між державами. Ми не приймемо ситуацію, коли саме сім’ї будуть вимагати ексгумації своїх близьких. Тому, що частина сімей є, а частина зникла. Тому, що всі вони були вбиті.
Що відомо про Волинську трагедію
Волинська трагедія — етнічні чистки українців і поляків, які відбулися під час нацистської окупації в 1943–1944 роках. Українська повстанська армія протидіяла Армії Крайовій в умовах партизанської боротьби, що призвело до жертв серед цивільного населення. Встановлено імена близько 30 тисяч польських жертв та близько 10 тисяч українських жертв цих масових убивств.
13 вересня 2024 року міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна має провести ексгумацію жертв Волинської трагедії. Тоді він сказав, що в інакшому випадку Польща буде змушена «вжити більш жорстких заходів щодо України». Вже 17 вересня 2024 року у польських ЗМІ з’явилася інформація про те, що Володимир Зеленський та голова МЗС Польщі Сікорський посварилися у Києві, зокрема щодо теми ексгумації жертв Волинської трагедії. При цьому, МЗС Польщі має ідею, як «натиснути» на Україну — для цього політики використають майбутнє піврічне головування Польщі в ЄС у 2025 році.
Натомість президент Польщі 27 вересня закликав досягти прориву в історичних проблемних питаннях «не за допомогою шантажу». На його особисту думку, це не принесе добрих результатів.
2 жовтня 2024 року стало відомо про те, що Україна готується провести ексгумацію жертв Волинської трагедії. Такі роботи організують у 2025 році на Рівненщині. На них мають виділити щонайменше 1 мільйон гривень.