Про це заявила Висока представниця ЄС з питань закордонних справ Кая Каллас, передає Reuters.

За її словами, ЄС прагне посилити вплив у регіонах, де традиційно домінували американські програми допомоги. Каллас наголосила, що нова ініціатива спрямована на підтримку демократії та економічного розвитку, а також на зменшення залежності від зовнішніх донорів.

“Ми не зможемо заповнити порожнечу, яку залишають за собою США, але ми сфокусуємося на європейських пріоритетах — це демократія, свобода ЗМІ, права людини”, — перерахувала Каллас пріоритетні для фінансування проєкти.

Очікується, що ЄС зосередиться на фінансуванні інфраструктурних проєктів, освітніх програм та підтримці малого бізнесу. Деталі нової стратегії будуть представлені на саміті ЄС у червні.

Цей крок може змінити баланс міжнародної допомоги та вплив глобальних гравців у країнах третього світу.

Нагадаємо, Сполучені Штати є найбільшим у світі донором гуманітарної допомоги, на частку якого припадає щонайменше 38% усіх зафіксованих ООН внесків.

За даними уряду, у 2024 році країна виділила 61 мільярд доларів іноземної допомоги. Більше половини з цієї суми було надано через USAID.

У перший день після вступу на посаду президента, Дональд Трамп розпорядився про 90-денне призупинення всієї зовнішньої допомоги США. Це рішення призвело до подальших адміністративних кроків із заморожування фінансування у різних регіонах світу.

Внаслідок цих змін, USAID зазнало масштабної реструктуризації. Діяльність агентства фактично згорнули, більшість персоналу вимушено пішло у відпустку або звільнилося, було скасовано понад 80% програмних грантів.

Пізніше адміністрація Трампа розробила реформу іноземної допомоги й анонсувала перезапуск USAID.

Уряд України веде переговори з ЄС щодо можливих джерел фінансування програм, які раніше підтримувало USAID.