Про це розповів заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач в ефірі телемарафону.

План, який ми узгодили, з боку України виконаний, і до нас на сьогодні питань немає. Питання в тому, що ще протестувальники вимагають від польського уряду.

За його словами, новий польський уряд намагається розв’язати проблему блокування кордону якнайшвидше, веде перемовини з перевізниками. Проте їх вимогу щодо скасування угоди про лібералізацію перевезень з Україною неможливо виконати — це підтверджують ЄС та влада Польщі, додав Деркач.

Сергій Деркач спростував заяви протестувальників про те, що скасування дозволів для України нібито “вбило” польський ринок. За його словами, кількість двосторонніх перевезень польськими перевізниками знизилася лише на 5% від початку російського вторгнення в Україну.

Деркач наголосив, що Україна лише у листопаді 2023 року недоотримала майже 10 млрд грн. При цьому Польща також зазнає збитків.

Як зазначається, наразі заблокованими залишаються найбільший вантажний КПП на кордоні з Польщею Ягодин з пропускною спроможністю понад 1000 авто на добу, а також пункт Краківець.

Страйк польських перевізників

6 листопада польські перевізники влаштували страйк на кордоні з Україною поблизу пунктів пропуску “Ягодин-Дорогуськ”, “Краківець-Корчова”, “Рава-Руська-Гребенне”. Через це ускладнився рух для вантажівок.

Польські підприємці скаржаться, зокрема, на недоброчесну конкуренцію з українського боку та тривале очікування вантажівок на в’їзд до Польщі. Мітингувальники вимагають заборонити реєстрацію в Польщі транспортних компаній з іноземним капіталом, через що польських підприємців витісняють із ринку.

Польські перевізники заявили, що мають намір продовжити блокаду найбільшого пункту пропуску “Ягодин – Дорогуськ” на кордоні з Україною до лютого 2024 року. Крім того, лідер польських мітингарів анонсував розширення блокади на четвертий пункт пропуску “Медика – Шегині” з 23 листопада.

11 грудня стало відомо, що блокада пункту пропуску “Ягодин – Дорогуськ”, який є найбільшим вантажним пунктом пропуску між Україною та Польщею, завершена. З 14:00 за Києвом на пункті пропуску відновлено стабільний рух вантажівок. У напрямку до України проїхали 15 транспортних засобів, а 25 вантажівок оформлюються для виїзду до Польщі. Однак вже увечері з’явилась фура, що знову перекриває рух.

У п’ятницю, 22 грудня, представники міністерства інфраструктури Польщі й українського Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури узгодили план дій для розблокування кордону.

Зранку 23 грудня протести польських фермерів на пункті пропуску “Шегині-Медика” було призупинено. Новий уряд Польщі вів перемовини.

24 грудня відновився рух ваговозів через пункт пропуску “Медика – Шегині” на кордоні Польщі та України. З кінця листопада його блокували польські фермери, вимагаючи від уряду захисту від українських виробників.

У четвер, 4 січня, польські фермери відновили акцію протесту на пункті пропуску “Шегині-Медика”. З 09:00 рух на пункті пропуску знову заблоковано.