Про це народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань економічної політики Дмитро Наталуха повідомив в коментарі Financial Times.
За інформацією депутата, близько 800 тисяч військовозобовʼязаних українців “залягли на дно”, щоб уникнути мобілізації.
Близько 800 000 чоловіків пішли “у підпілля”, щоб уникнути призову, змінивши свою адресу та влаштувавшись на роботу, яка оплачується готівкою.
Також, за його словами, на хабарі для звільнення від служби чоловіки на рік витрачають від 700 тисяч до 2 млрд гривень. Тому, як вважає нардеп, якщо не змінити підхід і не дозволити підприємствам платити в бюджет за бронь робітників від мобілізації, то економіка не витримає навантаження.
Економічне бронювання: у чому проблема
Питання “відкупу” від мобілізації почали розглядати ще на момент підготовки проєкту закону про мобілізацію. Однак в основних положеннях таку можливість не згадали.
На сьогодні у Верховній Раді зареєстровано одразу два законопроєкти з економічного бронювання працівників. Перший проєкт закону передбачає бронювання спеціалістів за сплату підвищеного військового збору — 20 400 грн в місяць, другий — регламентує можливість забронювати ФОПа, зареєстрованого не пізніше ніж за 6 місяців до набрання чинності цим законом з доходом вище 60 тисяч гривень.
Народний депутат Вадим Галайчук зазначив, що ухвалення цього закону зможе приносити до бюджету України 40-45 млн гривень щомісяця, що було б дуже доречно для фінансування мобілізації.
Попри це, у парламенті до цієї ініціативи ставляться скептично: голова ВРУ Руслан Стефанчук зазначив, що не знає, чи підтримають ці законопроєкти на Погоджувальній раді.